Alibaba’dan Ürün Almak

alibaba-mal-almakUzun süredir bir çok arkadaşımız iletişim bölümünden bu soruyu sormasının karşılığında bu yazıyı yazma gereği duyduk. Alibaba sitesinde fiyatları ülkemiz ile kıyasladığınızda büyük farklar olduğunu görürsünüz. Bir çok kişi fiyatları gördüğünde sipariş vermek istiyor fakat gümrük sorunundan çekiniyor. Aklınızdaki soruları bu yazı ile gidermenizi umarım.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken yerlere değinelim. Alibaba’dan sipariş vermek istediğiniz ürünü satan satıcının ticaret puanını ve yorumlarını kesinlikle inceleyin. Güvenmediğiniz satıcılardan büyük miktarda ürün satın almayın. Satın aldığınız ürün  100 doların üzerinde olduğu sürece gümrükte takılma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle ürünüz elektronik ise gümrükte kalma oranına %100 diyebiliriz. Bu tarz siparişleriniz de ürünün vergisini maliye’den yatırarak ödeme makbuzunu gerekli gümrüğe fax ile göndermeniz gerekir. Yine de elektronik alışverişlerinde çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Satın alacağınız ürün adeti de oldukça önemlidir. Örneğin aynı üründen 10 adet geçmesi zordur. Fakat ürünü ticari olarak alıp satmayı düşünüyorsanız, şahıs şirketi yada limited şirketiniz olması gerekmektedir. Bu aşamada bir sorununuz yok ise ürünü size getirecek aracı bir firma bularak getireceğiniz ürünü aracı firmaya göstermelisiniz. Yetkililer size ürünün gümrükte sorun yaşayıp yaşamayacağını belirtirler.

Alibaba Kargo

Eğer bir adet kişisel olarak ürün satın almayı düşünüyorsanız ürünün Kargo Bilgileri bölümünde packet plus seçeneğini seçerseniz ürünün size ulaşması 30 günü geçer. Ücretsiz kargo seçeneklerinden seçerken bu seçeneğe dikkat etmenizi öneririm. Eğer kargo seçeneklerinde özel bir kargo seçmiyorsanız malesef ki ürününüzü pekte ciddiye alan olmuyor.

alibabadan-mal-almakYukarıda packet plus ile aldığımız bir ürünün fotoğrafı mevcut. Adres ve isim soyisim telefon numarası bölümlerini kapattık. Dikkat etmemiz gereken bölüm sol üst köşede mevcut. No Tracking = Takip kodu yok anlamındadır.  China Post ile gönderildiği gözükmektedir. Ürününüz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz ilde gemi gümrük giriş noktası yok ise 15 gün içerisinde bulunduğunuz ilin PTT merkez şubesine ulaşır.

Umarım faydalı bir yazı olmuş, merak ettiğiniz soruları yazının altında yorum alanımızdan sorabilirsiniz.