Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Para Kazanma Tavsiyeleri

borsa-para-kazanma-1Elinizdeki parayı borsada değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle borsanın ne olduğunu bilmelisiniz. Borsayı bir şans oyunu ya da kumar gibi görmek, yanlış olur. Borsa, hisselerin alım satım işidir. Bu nedenle yükselen ve düşen hisseleri takip etmek, borsada kazanmak isteyenler için doğru bir yoldur. Borsayı kazanmanız gereken bir oyun gibi düşünebilirsiniz, yükselen hisselere yatırım yapmadan önce dikkatli olun. Oyunda kazandığınız bütün paraları kaybetmek yerine, doğru adımı uygulayın ve elinizdeki paraları 2’ye, 3’e, 5’e hatta 10’a katlayın. Kısa sürede zengin olmak, 1 koyup 10 almak isteyenlerin adresi olarak görülen borsada, kazanmak da kaybetmek de mümkün. Eğer kazananların tarafında olmak istiyorsanız, borsayı günlük ve düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Hangi hissede yer alacağınıza karar vermelisiniz. Peki borsa kumar mıdır? Bu sorunun cevabı kimilerine göre evet, kimilerine göre de hayırdır. Borsa’yı kısa sürede zengin olabileceğiniz bir araç olarak görüyorsanız, borsa sizin için de bir kumardır. Ancak borsa, sadece zengin olmanızı sağlayacak bir araç olarak görülmemelidir.

Hisse alım satışı olarak tanımlandırabileceğimiz borsa, yeni başlayanlar için ucu bucağı olmayan ve doğru değerlendirmeniz gereken bir olgudur. Öncelikle hisse alım satımı yapabilmek için, yatırım hesabınızın olması şarttır. Yatırım hesabı açtırmak oldukça kolaydır, bunun için banka ve aracı kurumları değerlendirebilirsiniz. Borsada internetten para kazanmak çok rahat bir şekilde mümkündür. Yatırım hesabı açtıktan sonra, hisse alım ve satım gibi işlemleri değerlendirebilirsiniz. Peki hangi hisseler alınmalıdır? Öncelikle bu konuya öncelikle tüyo da diyebiliriz. Birçok insan para kazanma konusunda korkuyor fakat oldukça basittir. Karınızı sürekli arttıran, yatırımcılarına sürekli temettü veren, iş yaptığı sektörde adı sanı duyulmuş ve kaliteli şirketleri değerlendirin. Böylece paranızı riske atmamış olursunuz. Bu konuda forumlarda, internet ortamlarında ve sosyal mecralarda yorum yapan insanları dinlemeyin, paranızı riske atmak istemiyorsanız tabi…

Biraz önce “yatırımlarına temettü veren” cümlesini kullandık. Peki nedir bu temettü? Öncelikle temettü, birçok yatırımcı tarafından bilinmeyen, bilinse de pek önemsenmeyen bir olgudur. Ancak temettü için borsanın can damarı tanımını kullanabiliriz. Temettü, bir şirketin karını ortaklarına dağıtması olarak tanımlanabilir. Peki borsada almamanız gereken hisseler hangileridir? Borsada zarar etmemek için, adı sanı bilinmeyen, sürekli zarar açıklayan ve temettü vermeyen hisselerden uzak durmanızda yarar var.

1 Comment

  • Tebrik ederim yazılarınız harika.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.