Altın Fiyatlarındaki İniş Çıkışın Sebepleri

 Altın Fiyatlarındaki İniş Çıkışın Sebepleri

Altın Haberleri

altin-fiyatlarindaki-inis-cikislar-1Geçmişten beri hiç eskimeyen ve önemini kaybetmeyen, fiyatlarındaki iniş çıkışlarla sürekli gündemde kalan hatta belki de en çok kazandıran yatırım aracı: Altın.

Altın deyince akla parlaklığıyla göz kamaştıran güzelliği ve düğünlerin vazgeçilmez takısı gelir. Aynı zamanda bir çok kadının da takmaktan hoşlandığı, görünce hayran kaldığı bir madde olan altın yaşlı ninelerimizin de yastık altında birikim yaptığı bir yatırım maddesidir. Zaman zaman altın fiyatlarında inişler ve çıkışlar görülür. Gözle görülenden çok gelin bir de hep beraber arka plandaki altının durumunu inceleyelim: Altın fiyatlarının inmesi ya da çıkması yani fiyatların belirlenmesi uluslararası bir konudur. Londra, Paris, Türkiye, New York derken altın fiyatları bir günde dünya turu yapar ve dünya piyasalarındaki altın fiyatlarının ortalaması alınarak o günün altın fiyatları açıklanır ve sizde bu güncelliği takip ederek para kazanma şansına sahip olursunuz. Altın piyasası her ülkede işler ve altın fiyatlarını etkiler. Bu da demek olur ki altın fiyatlarındaki değişim yerel değildir.

Dünya ekonomisinin durumu altın fiyatlarını da etkilemektedir. Mesela ekonomik kriz döneminde insanlar güvenli bir yatırım aracı olan altına hücum eder ve bu da atın fiyatlarını arttırır. Ancak ekonominin güven verdiği zamanlarda ise altın fiyatları düşer. Bunun sebebi ise başka yatırım araçlarının kişilere güven veriyor olmasıdır.

Kısaca Şöyle diyebiliriz ki insanların paraya güven duydukları zamanlarda altın fiyatları düşer ve güvenmedikleri zamanlarda ise altın fiyatları artar. Paraya duyulan güveni azaltan sebepler arasında savaşlar, ekonomik krizler ve piyasadaki belirsizlikler gösterilerbilir. Ancak ekonomik büyüme, ülkeler arasındaki barışçıl ortamlar ve piyasadaki düzen de paraya olan güven artıran sebepler arasındadır.

Altın fiyatlarındaki artma ve azalmasındaki başka bir neden de altının sadece yatırım aracı değil insanlar tarafından mücevher olarak da kullanılmasıdır. Örneğin düğünlerin olmazsa olmazı altın düğünlerin yoğun olduğu zamanlarda yani yazın fiyatlarda artış görülür. Sebebi ise insanların altına olan talebinin artmasıdır. Altın fiyatları aynı zamanda Dolar-TL kuruyla doğru orantılıdır. Sebebi ise uluslararası piyasalarda altının dolar cinsinden ifade edilmesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.