2013 Ekonomi Yorumları

 2013 Ekonomi Yorumları

2013 Yılında Ekonomi

2013-yilinda-ekonomi-1İki yıl üst üste çok hızlı büyüyen Türkiye ekonomisi 2012 yılında yavaşlamaya başladı, iç talep gerilerken dış talep büyümeye destek verdi ama bu yine de yavaşlamanın önüne geçemedi. 2013 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 civarında büyümesi bekleniyor. Ancak bu büyüme biraz düşük olacağından büyümeyle birlikte işsizlik oranında da artış bekleniyor.

Merkez Bankasının yaptığı son beklenti anketinde 2013 yılı sonunda yüzde 6.5’likfaiz beklentisi var. İç talepte çok fazla bir canlanma olmadıkça Merkez Bankası faizlerinde de faiz yükseltlmesi beklenmiyor. 2012 yılı yüzde 6 civarında bir enflasyonla kapanırken 2013 yılındaki beklenti yine yüzde 5 civarında. Merkez Bankası’nın tahmini ise yüzde 5.3 civarında.

2012 yılında ortalama dolar kuru 1.80 iken 2013 yılının sonunda dolar kurunun beklentisi 1.83 lira civarında. 2013 yılında ekonomide beklenilen yüzde 4 civarındaki büyümenin doğal olarak ithalatı da arttırması bekleniyor. Hükümet ithalatın 253 milyon dolara yükselmesini hedefliyor. Ancak ekonomide beklenilen düzeye ulaşılmazsa ithalatta da beklenilen artışın gerçekleşmeyeceği açıkça belirtiliyor. İhracatta ise 159 milyar dolarlık ihracat hedefleniyor. Ancak asıl büyük sıkıntımız Avrupa pazarı yüzünden ihracatın sıkıntılı geçeceği belirtiliyor.

Görüldüğü gibi çok iç acıcı bir beklenti yoktur. Özellikle de ekonominin büyümesi sonucu artan işsizlik kötü olmakla da kalmayıp kara haberdir. Sebebi de şudur ki, yine insanlar kendi mesleğini yapamacak,işsiz sayısının artmasıyla geçim sıkıntısı baş gösterecek ve çeşitli para kazanma yolları aranacak.

2013 yılı sizin için tüm olumsuzluklara rağman bol kazanç yılı olmasını istiyorsanız size internetten para kazanma sektörünü tavsiye edeceğim. Çoğu kişinin bu sektörden para kazanmak amacıyla bu işe girip geleceğine yatırım yaptığı bile görülmüştür. Çevrenize bir bakın. İnterneti sadece oyun oynamak ya da sosyal ağlarda vakit geçirmek için kullandıklarını eminim fark etmişsinizdir. Hatta siz de belki onlar gibi internetteki vaktinizi boşa harcıyor olabilirsiniz. Kazanç Teknikleri Eğitim Seti (tıkla indir) ile boş vaktinizi paraya dönüştürebilir arta işsizlikte para kazanabilir hatta geleceğiniz için yatırım bile yapabilirsiniz.
Artan işsizlikte bol paralı bir iş için şimdiden bol şanslar dilerim.

1 Comment

  • anket doldurma ısı yapmak ıstıyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.