Cumartesi, Haziran 19, 2021
Ana Sayfa Genel Adwords Reklam Verme Aşama Aşama Anlatım

Adwords Reklam Verme Aşama Aşama Anlatım

Adwords Reklam Verme

Günümüzde ticaret oldukça gelişmiş bir durumdadır. Dolayısıyla ticarette rekabet ortamı da geçmişe göre daha da alevlenmiştir. Birçok şirket birbirleriyle maddi yarışa girmekte, hatta kazançlarının büyük çoğunluğunu, bu rekabette üst seviyelerde olmak için harcamaktadır. Şirketlerin en önemli sıkıntısı da reklamlarının yapılması kısmıdır. Çünkü bir şirketi ya da ticarethaneyi ayakta tutan şey reklamdır. Müşteriye ulaşmanın en can alıcı yolu, en kaliteli reklamlardan geçer. Reklam olmazsa müşteri de olmaz, müşteri olmazsa ticaret hiç olmaz. Bu sıkıntı hakkında birçok yöntem aranmış ve geliştirilmiştir. Bulunan bu yöntemlerden birisi de internettir.

adwords-reklam-verme-1İnternet modern çağın en gelişmiş iletişim aracıdır. İnsanlar artık bütün gereksinimlerini internetten karşılamaktadır. Haberler internetten izlenmekte, en önemli bilgiler oradan öğrenilmektedir. İnsanların çağımızdaki, danışmanı internet olmuştur. Böyle olunca ticaret de zamanla internete taşınmıştır. Alışverişler, antlaşmalar, iş görüşmeleri gibi iş hayatını kapsayan her şey internet üzerinden yürütülen işler halini almıştır. Şirketler de, artık reklamlarını sokaklarda, billboardlar da ya da tanıtım kartlarında yapmak yerine internet ortamında yapmaya başladılar. Fakat gelişen internet dünyası, milyonlarca siteyi tanıtmakta yetersiz kaldı. Sadece internet üzerinden ticaret yapan şirketler için de durum zorlaşmaya başladı. İnsanlar günlük yaşamlarında interneti kullanıyorlardı fakat bütün sitelerin bu günlük kullanımdan yararlanması, müşterinin dikkatini çekmesi çoğu site sahibi ve şirketler için imkânsız hale geldi. Dünyaca kullanılan Google arama motoru firması, bu soruna bir çare buldu. Google Adwords adıyla dünyaya tanıtılan bu çözüm, belli prosedürlere de bağlı. Başvurusu oldukça kolay yapılmakta ve işe yarayan sonuçlar elde edilmektedir. Google Adwords sizin istediğiniz miktarda bütçeyle sitenizin reklamını yapmakta ve sizi üst sıralara taşımaktadır. Böylece müşterilerinizin artışıyla beraber kazancınız da artmaktadır. Adwords reklam ağında reklam vererek internetten para kazanma son yıllarda oldukça kolay hale geldiğini de dile getirebiliriz.

Adwords reklam verme işleminde reklamın süresi reklam veren tarafından belirlenmektedir. Bu maliyete dayalı olarak da yönetilebilmektedir. Bunun yanında ayrıyeten ay, gün veya yıl belirterek de antlaşma yapılabilmektedir. İstenilen zamanda reklama son verilmesi istenip Adwords hesabı kapatılabilir. Reklam verenlere bu konuda son derece esnek bir prensip uygulanmıştır.

Adwords Reklam Verme İşlemi Nasıl Bir Sistemdir?
Adwords reklam verme sisteminin mantığı aslında çok basittir. Reklam vermek isteyen kişiler Google Adwords’e başvurarak, kendi bütçelerine göre bir anlaşma yaparlar. Her tıklanma için bir miktar belirlenir. Günlük bir bütçe oluşturulur ve reklam veren kişiden/şirketten bu ücret tahsil edilir. Bütçe aşımı kesinlikle gerçekleşmez. Hatta günlük bütçenin tamamının harcandığı da sık rastlanan bir durum değildir.

Diyelim ki bir kozmetik şirketim var. Sitemi daha çok insan duysun ve online alışverişlerim artsın istiyorum. Google Adword’e reklam için başvuruyorum. Günlük 15  (tahmini rakam) bütçe belirliyorum. Bunun yanında da her tıklanma için bir rakam belirliyorum. O da 0.15  olsun. Google Adwords bütün verilen teklifleri değerlendirerek en yüksek tekliften en düşük teklife doğru giden bir sıralama yapıyor. Bütçem kadar sitemin günlük reklamı yapılıyor ve bütçemde belirttiğim rakama ulaşıp tıklanana kadar, sitem Google adwords’ün belirlediği sırada yer alıyor. Böylece siteye yapılan ziyaret sayım artış gösteriyor ve bu durum işlerime olumlu yansıyor.

Adwords Reklam Verme Aşamaları Nelerdir?
Adwords reklam verme, dört aşamadan oluşan bir işlem. Bu dört işlemi ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse şöyle başlayabiliriz.
adword-reklam-ekrani-2

1)Müşteri Kitlesi Belirleyin;
Bu aşamada öncelikle müşteri kitlenizi belirliyorsunuz. İnternette gezinen milyonlarca ülkeden insanlar var. Hepsine ulaşmak istediğinizde şansınızı da düşürmüş oluyorsunuz. Bu yüzden sadece sizin için faydalı olabilecek bir kitle ya da bölge belirlemeniz lazım. Diyelim ki benim kozmetik şirketim Antalya’da ve ben sadece Antalya’daki müşterilerime hitap etmek istiyorum. O yüzden hedefimi Antalya olarak belirliyorum. Ya da ben çok gelişmiş ve uluslararası bir şirketim ve Türkiye’yle beraber ABD’deki müşterilerime de ulaşmak, sınırlarımı genişletmek istiyorum. Böylece hedefimi Türkiye ve ABD olarak belirliyorum. Böylece sadece istediğim kitlelere ulaşıp şansımı artırmış oluyorum.

2)Uygun Bir Reklam Oluşturun;
İstediğiniz biçimde reklam metni hazırlayın. Ve arama motorunda sitenizin çıkması için anahtar kelimeler seçin. Bu anahtar kelimeleri seçmek de önemli bir kriter. Seçtiğiniz anahtar kelimeler sitenize uygun olmalı. Kozmetik şirketi örneğinden devam edersek; Google Adwords’ten ‘’kozmetik ürünleri’’, ‘’makyaj ürünleri’’, ‘’ruj markaları’’ gibi kelimeler arama motoruna yazıldığında sitemin çıkmasını isteyebiliyorum. Böylece aslında hitap edeceğim kitleyi de belirlemiş oluyorum.

3)Bütçenize Uygun Fiyat Belirleyin;
Öncelikle kullanmak istediğiniz para birimini belirliyorsunuz. Böylece ödeme işleminde ve hesaplanmasında kolaylık oluyor. Daha sonra tıklanma başına düşen bir miktar belirliyorsunuz. Bu da sizin reklam bütçenizi oluşturuyor. Günlük reklam bütçenizin hepsi harcanmak zorunda olan bir bütçe değil. Aslında siz sadece en üst seviyeyi belirliyorsunuz. Esnek bir yapılandırma mevcut olduğu için bütçenizi istediğiniz oranda değiştirebiliyorsunuz. Reklamlarınız yapıldıktan sonra hesabınızdan harcanan miktar düşülüyor. Fatura bilgilerinizi de bu aşamada gönderiyorsunuz ve Adwords sizin için değerlendirme yapıyor.

4)Adwords Hesabı Edinin;
Adwords ana sayfasına ulaşarak bir Adwords hesabı ediniyorsunuz. Bu işlem de yine çok basit bir işlemdir. Mail adresinizle beraber yeni bir şifre ediniyorsunuz. Böylece bütün iletişimi buradan sağlayıp bilgi ediniyor ve takip ediyorsunuz. Hesabınızda yararlanabileceğiniz sekmeler mevcut durumda. Bunlar; ana sayfa sekmesi, kampanyalar sekmesi, fırsatlar sekmesi, araçlar ve analiz sekmesi, faturalandırma sekmesi, hesabım sekmesi. Bu sekmelerin her birinin farklı bir işlevi var. Bunlardan da bahsedecek olursak;

a)Ana Sayfa Sekmesi; Performansınızı buradan takip edersiniz. Görmek istediğiniz ayrıntıları modülleri özelleştirerek belirleme imkânınız vardır.

b)Kampanyalar Sekmesi; Reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin ayarlarını değiştirip özelleştirebilirsiniz. Hesap istatistiklerinizi görüntüleyip, isterseniz verilerinizi indirebilirsiniz.

c)Fırsatlar Sekmesi; Reklamlarınızı bu sekmede geliştirme imkânına sahip olursunuz. Sizin için danışmanlık yapan bir sekmedir ve uzun süre Adwords hesabı kullanan kişilerin yararlanması gereken bölümlerden biridir.

d)Araçlar ve Analiz Sekmesi; Bu sekmeden reklamlarınızın durumunu inceler ve bilgi alırsınız.

e)Faturalandırma Sekmesi; Reklamların maliyetini buradan takip edersiniz. Aynı zamanda faturalarınızı yönetirsiniz.

f)Hesabım Sekmesi; Hesabınıza erişimi kontrol eder ve değişiklik yapabilirsiniz. Üç sayfaya ait bağlantıların bulunduğu sekmedir.

Adwords Reklam Verme Avantajları
Adwords reklam verme sistemiyle daha az zamanda daha çok kitleye hitap edersiniz. Ayrıca bu kitleyi kendiniz belirlediğiniz için de reklamınız daha işlevli hale gelmiş olur. Bu durum sadece reklam verenler açısından değil, müşteriler açısından da avantajlı bir durumdur.

Reklamınızı ilk elden takip etme avantajına sahip olursunuz. Kullanıcılarınız ya da müşterileriniz ile iletişiminiz daha sağlam olmakla beraber onların istek ve önerilerine de daha kolay bir iletişimle ulaşmış olursunuz. Reklamlarınızdaki eksik olduğunu düşündüğünüz kısımları daha iyi analiz ederek değişiklikler yapabilme fırsatına sahip olursunuz. Bu işlem de çok kısa bir işlemden ibaret olduğu için reklam verenler açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çoğu reklam alan sistemlerde bu pek mümkün olmamaktadır. Böylelikle daha kolay bir sistem yaratan Adwords, reklam verenlere de büyük avantajlar sağlayarak kendi büyük kitlesini oluşturmuştur.

Günümüzde birçok şirket ya da site sahibi Adwords reklam verme sistemiyle kazançlarını artırmıştır. Adwords reklam verme sistemi reklam vermek isteyen şirketler ya da kişiler arasında hızla yayılmakta ve her geçen gün daha çok talep görüp dikkat çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...