Pazar, Ağustos 1, 2021
Ana Sayfa Bilgi Arşivi Google’de Zirveyi Yakalamak (SEO)

Google’de Zirveyi Yakalamak (SEO)

Seo Nedir?

Seo “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen bir İngilizce kelimedir. Tam açılımı ise  “Search Engine Optimization”  olarak bilinir. Seo Google’de üst sıralara çıkmak ve zirvede durmak için web sitelerine yapılan bir çalışmadır. Son zamanlarda Google’de oluşan farklı durumlar sonucu Seo yapmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü bir web siteniz varsa ve ilk sıralarda çıkmak istiyorsanız maalesef Seo’ya ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü Seo yapılmadan Web sitenizden kolay kolay ne gelir elde edebilirsiniz ne de ilk sıralarda çıkabilirsiniz. Seo kısaca web sitelerinin kaliteli olması ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için yapılan bir çalışma türüdür.

PR(PageRank)

seo
seo

Webmasterler arasında PR diye biline Pagerank Google’nin web sitenize verdiği kalitedir. Yani 1 ile 10 arasında sitenizin kalitesine göre Google sitelerinize değer vermektedir. Bu sayı ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar kalitelidir demektir. Örnek verecek olursak Facebook’un PR değeri 9’dur. 10 üzerinden 9 almıştır. Milyonların paylaşım yaptığı ve herkesin doyasıya girip eğlendiğim milyonlarca hit alan bu site bile 10 değildir. Google bu konuda çok titiz çalışmaktadır. Sitenizin PR değeri arttıkça fiyatı, kalitesi de o kadar artmaktadır. Bu değeri arttırmak için sitenizi kaliteli sitelerde linkleri olması gerekir. Ne kadar kaliteli sitede linkiniz bulunursa PR değeriniz o kadar artacaktır. Bunun için kaliteli sitelerden link almaya bakın.

 

Backlink

Başka sitelere referans amaçlı olarak verilen linklerdir. Google için çok önemlidir. Çünkü ne kadar dış sitede linkiniz bulunursa Google sitenize o kadar çok değer verecektir. Bunun için sürekli link almaya bakın ancak link alırken birtakım durumları göz ardı etmeyin. Kurallara uyarak link alırsanız hem siteniz değer kazanır hem de Google önemli bir yere gelmiş olur. Link almanız için sitenizin biraz ilerlemiş olması gereklidir. Çünkü yeni açılan bir sitenin link alması veya link vermesi Google’nin gözünde düşmenizi sağlar ve olumlu bir sonuç alırsınız. Bunun için sabretmeniz gereklidir. Birkaç ay sonra  link almaya başlayabilirsiniz.

 

Link Değişimi

Link değişimi iki şekilde olmaktadır. Bu düz olarak ve çapraz olarak nitelendirilmektedir. Öncelikle size düz link değişiminden bahsetmek istiyoruz.

Düz link değişimi iki sitenin karşılıklı olarak sitelerinin linklerini birbirlerinin sitesine ekleme olayıdır.Yani formül olarak anlatacak olursak;

A Sitesi  à B Sitesinin Linkini Ekleyecek.

B Sitesi  à A Sitesinin Linkini Ekleyecek. 

       Yukarıdaki olay düz şekilde link değişimini formül olarak ederek anlatılmış şeklidir. Ancak Google’nin son yaptığı değişikliklerle bu link değişimi işi iyi bilenler tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu link değişimi bir işe yaramıyor şimdilerde. Kısacası böyle link değişiminde sitenizi link çöplüğüne çevirmekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Peki nasıl yapacağız? Bu sorunun cevabının aşağıda sizler için açıklıyoruz.

Çapraz link değişimi Google için daha popülerdir. Google bu linklerin birbirlerini eklediğini fark etmeyerek sitenizi kalite sanıyor. Yani birbirinizin linkini eklemediğinizi görüyor ve sitenize değer veriyor. Onun için sizlere çapraz link değişimi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Karar size kalmış ancak kim sitesini çöplüğe çevirmek ister ki? Aşağıda çapraz linki formül olarak anlatacağız.

 

A Sitesi à B Sitesinin Linkini Ekleyecek

B Sitesi à C Sitesinin Linkini Ekleyecek

C Sitesi à A Sitesinin Linkini Ekleyecek 

Yukarıdaki gibi bir link değişimi olursa Google tarafından daha değerli görülecek ve sıralamada yükseleceksiniz. Ancak bu tür değişimi birkaç siteyle yaptığınızı düşünürsek web sitenizi tutabilene aşk olsun!

 

Dizinlere Eklemek 

Dizinlere sitelerinizi eklemeniz faydalı olacaktır. Ancak bu dizinler sıradan dizinler olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. En popüler dizinlerin başında gelen DMOZ dizini çok faydalı olacaktır siteniz için. Ancak bu dizin son zamanlarda sapıtmış gözüküyor. Çünkü kaliteli siteleri bile kolay kolay kabul etmiyor. Burada DMOZ anlayamıyoruz. Nasıl bir sistemdir nasıl işliyor bir türlü anlamıyoruz. DMOZ’a sitenizi denk gelir eklerseniz yaşadınız demektir. Oradan alacağınız backlink çok kaliteli bir backlinktir ve asla ölmez. Eğer ekleyemezseniz biz sizlere birkaç tane dizin öneriyoruz. Bunlar; toplist.com, toplist.com.tr, toplist.eu, toplist.cz, liveinternet.ru ‘dur. Bu dizinlerde kaliteli dizinlerdir. Sitenizi eklemenizde fayda var. Ancak dizinlere sitenizi ekledikten sonra sizlere verilen kodları sitenizin “footer” kısmına eklemeniz gerekiyor. Bu karşılıklı bir dizindir. Ancak internette binlerce karşılıksız kod eklemeden ekleyeceğiniz dizinlerde bulabilirsiniz ancak çoğu işe yaramaz.

 

Özgün İçerik 

Son zamanlarda Google’de yükselmenin en önemli konularından birisi de özgün içeriktir. Bu konu kullanıcıların çoğunu yani emek harcayanları sevindiriyor açıkçası. Çünkü Kopyala-Yapıştır işlemi alıp başını gidiyor. Emek harcayıp saatlerce yazı yazan birisinin emeğini izinsiz kopyalayıp sitesinde kullanan milyonlarca kişi mevcut. Google artık bu kişilerin sitesini değersiz kılıp sıralamadan çıkarıyor. Hangi site özgün içerikle yazı yazarsa bu siteler değer görüyor ve acayip bir şekilde zirveye doğru tırmanıyor. Bunun için web siteniz varsa günde en az bir adet özgün içerik girmeniz sizin açınızdan mükemmel olacaktır. Kopyala-Yapıştır bir içerikle internette fazla tutunamayacağınız kesindir.

 

Metatag 

Metatag açtığınız bir konuda etiket girme bölümüdür. Seo için bu bölümde büyük önem taşır. Konunuzun içeriğine göre anahtar kelime girmeniz Google’de arama yapan kişilerin sitenize ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bunun için her konunuza konunuzla alakalı 5-6 civarı metatag girmenizi öneriyoruz. Peki bu anahtar kelimeler nasıl oluşturulacak? Bunu şöyle yapabilirsiniz.

 

Örnek:

Konunuz örnek olarak “Seo Hakkında Her” şey olsun.

Anahtar Kelimeler : Seo, Seo Nedir, Seo Nasıl Yapılır, Seo Yapmak, Seo İçin Neler Yapılabilir vb. gibi bu anahtar kelimeler çoğaltılabilir. Bir kullanıcı Google’de  yaptığı “Seo nedir” şeklindeki aramasında otomatik olarak siz anahtar kelimenize “Seo nedir” eklediğiniz için sıralamada kaliteye göre sitenizde çıkacaktır. Anahtar kelimenin ne işe yaradığını umarım anlamışsınızdır.

 

İçerikte Görsellerin Önemi

         Açtığınız bir konuyu görsellerle desteklemek Seo açısından büyük önem taşıyan konulardan birisidir. Çünkü yazınız özgün ise bir de görsellerle destekleniyorsa sıralamaya büyük ihtimalle gireceksiniz demektir. Ayrıca sitenize hit görsellerden de gelir bunu asla unutmayınız. Arama motorlarında yapılan aramalar görsel olarak aranırsa sitenize eklediğiniz görsel sıralamada çıkacaktır. Bunun için resim eklerken eklediğiniz bölümde resimlere de metatag girmeyi kesinlikle unutmayın. Yoksa görseliniz hangi amaca hizmet ettiği bilinmez. Eğer görselinize konunuzla ilgili anahtar kelime eklediyseniz yapılan aramada sitenizde bulunan görsel sıralamaya girecek ve görsellerle sitenize hit çekmiş olacaksınız. Görselleri kullanırken hareketsiz normal resimler kullanmaya özen gösteriniz. Çünkü kullanılan flaş resimler veya gif resimler yani; hareketli resimler sitenizi yormaktan başka bir şey ifade etmez. Arama motorlarının botları bu resimleri okuyamayacaktır. Belki size güzel gözükebilir ama hiçbir anlam taşımıyor. Sitenizi yormaktan başka bir şey değildir. Onun için düz hareketsiz resimler tercih etmenizde fayda var diye düşünüyoruz. Ayrıca kullanılan hareketli resimler sitenize giren ziyaretçiler tarafından farklı algılanabilir. Nasıl derseniz şöyle izah edelim:

Son zamanlarda bazı sitelerde rast gele açılan saçma sapan reklamlar kullanıcıları aşırı derecede rahatsız etmektedir. Bu açılan pencereler hareketli bol efektin olduğu reklamlar olduğu için kullanıcılar bu reklamlardan sıkılmakta ve nefret etmektedirler. Bunun için sitenize ekleyeceğiniz görsel bu reklamlardan olmayabilir ama ziyaretçi tarafından hoş karşılanmayacağı kesindir. Uzak durmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...