Ticaret Deneme Yanılma ile Başlar

 Ticaret Deneme Yanılma ile Başlar

ticaret-girisimiBu zamana kadar ufakta olsa bir ticaret yapma girişiminde bulundu iseniz başlıkta demek istediğimi anlamış olmalısınız. Ufak ufakta olsa ticaret yapmak gerekir. Fakat işi ticari boyutta yapmak isterseniz kesinlikle ufakta olsa merdiven altı olarak tabir edilen bir dükkan kiralamanızı tavsiye ederim.

Farklı ürünler deneyerek bu deneme yanılma yöntemini uygulamış olursunuz. Satmak istediğiniz ürünlerin kar oranları ve reklam masraflarınızı çıkartarak güzel bir analiz etmeniz gerekir. Örneğin; A ürünü haftada 100 lira kar ettirirken, B ürünü haftada 500 lira kar ettirebilir. Bu yüzden hesaplama konusunda çok sıkı bir denetim yapmanız gerekir. Bunun dışında tabi kide satacağınız üründe bir o kadar etkilidir.

Bu sektörde dikkat edilmesi gereken bir unsurda daha önceden piyasaya sürülmemiş olan ürünleri satmaktır. Daha önceden olan bir ürünü satmak istediğinizde rekabet oldukça fazla olacaktır. Bu rekabet yüzünden ürünlerinizi düşük fiyattan satmaya başlayabilirsiniz. Bu tarz durumlarda o ürünün satışına uğraşmadan farklı bir ürün bulmanız gerekmektedir. Aslında işin en zor kısmı budur. Daha önceden piyasaya çıkmamış peynir ekmek gibi satacak bir ürün. Bu ürünün fiyatı kesinlikle uçuk rakamlar olmamalıdır.

Tabi ki bu işlere girmeden önce şirket açmanın, dükkan tutmanın bir kaç masa ve bilgisayar kurmanın masrafı ilk etapta cebinizde olması gerekir. Bunun haricinde ürün alacağınız bir sermayeniz olması gerekir. Ortalama 15.000-20.000 TL bir sermaye ile çok güzel projelere başlamanız mümkün. Tabi ki fikir çok önemli. Elinizden geldiği kadarı ile yaptığınız işi tam olarak oturtana kadar çevrenizdekilere bahsetmemeye çalışın. Siz daha işe girmeden art niyetli kişilerin sektörünüzde rekabet oluşturmasını istemiyorsanız tabi ki. Umarım faydalı bir yazı olmuştur bol kazançlar dilerim.

1 Comment

  • Verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ederim. emeğinize sağlık.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.