Şahıs Şirketi Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Şahıs Şirketi Açmak

sahis-sirketiŞahıs şirketi, anonim ve limited şirketlerinin aksine daha küçük çaplı şirkettir. Doğal olarak maliyeti de diğer şirketlere göre daha azdır. Daha kolay kurulabilmektedir. Şahıs şirketlerinde sorumluluk şirketin sahibindedir. Borçlanma, alacaklı ve buna benzer şirketle ilgili tüm konularda şirketin sahibi sorumluluk taşımaktadır. Şahıs şirketi açabilmeniz için gerekli olan belgeleri toplamanız yeterlidir. Belgeleri toplamakla uğraşmak istemiyorsanız belirli bir ücret karşılığında tutacağınız muhasebeciye vekalet vererek muhesebeciniz gerekli kurumlara sizin adınıza başvuru yaparak kolaylıkla şahıs şirketi açmanızı sağlayabilir.

Şahıs şirketi açmak için gerekli belgeler nelerdir? Şahıs şirketini kurabilmeniz için bir takım belgeleri bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bunlardan ilki, işe başlama formunudur ve bu formu doldurmakla belgeleri toplamaya başlarsınız. Daha sonra iki adet ikametgah belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu işlemden sonra iki adet noter onaylı nüfus cüzdanı suretinizin olması gerekmektedir. Gerekli evraklardan biri de iki adet imza beyannamesidir. Son olarak şirketi kuracağınız adres kendinize ait ise tapu fotokopisi, eğer size ait değilse de iş yeri olarak kullanabileceğiniz ev ya da ofisin kira kontratı gerekmektedir. Bütün bu belgeleri topladıktan sonra iş yerinizin ilgili olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçeyi yazdıktan sonra vergi dairesine gitmelisiniz. Fakat bu belgeler ile başvuru yapmadan önce açacağınız iş yerinin sahip olduğu kira kontratı damga vergisini ödemeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha sonra kırtasiyeye giderek devamlı form almalı ve bu formu notere onaylattırmalısınız.

Evrakları teslim ettikten sonra şahıs şirketinizin vergi levhasını alabilmeniz için ilgili iş yeriniz için uygunluk kontrolü yapan yoklama memuru gönderilir. Eğer açacağınız iş yerini yoklama memuru uygun görürse size bir yoklama tutanağı verir ve siz bu tutanağı muhasebecinize vererek şirketiniz adına vergi levhası çıkarmasını sağlarsınız.

Şahıs şirketi kurmanın maliyeti ne kadardır? Limited ve anonim şirketlerine göre şahıs şirketi kurmanın daha kolay ve masrafsız olduğunu en başta belirttiğimiz üzere şahıs şirketi kurabilmeniz için ilk aşama 2000 TL sermayenizin olması yeterlidir. Fakat şirketi kurduktan sonra muhasebeciye her 100 TL civarında ödeme yapmanız gerekir ve bu tarz aylık ödemeleriniz olacağından da haberdar olmalısınız.

Şahıs şirketi açarak internetten para kazanmak da mümkündür. Her türlü e-ticaret sitesi açarak istediğiniz ürünü internetten satabilirsiniz. Şahıs şirketi açmak işlerinizi kolaylaştıracak ve ürün satışı ile ilgileniyorsanız sorunsuz olarak yasal yollarla işe devam etmenizi sağlayacaktır. Şimdiden hayırlı işler, bol kazançlar dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.