Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Girişimcilik İş Kurmak İsteyen Öğrencilere Öneriler

İş Kurmak İsteyen Öğrencilere Öneriler

İş Kurma Tavsiyeleri

confident business man and his business teamHerkes rahat ve lüks bir hayatın hayalini kurarak yaşar. Çoğu üniversite öğrencisi, öğrencilik hayatını daha rahat ve sıkıntısız geçirmek ister ve bunun için ek işler yapmaya başlar. Fakat bazı öğrencilerin hayalleri büyüktür. Bir fikirleri vardır ve bu işin kazançlı olacağından emindirler.

Siz de kendinizi düşüncelere dalmış halde buluyorsanız size yani fikri olup da sermayeci olmayan gençlere, daha üniversitedeyken iş kurabilmeleri için öneriler;

Kendiniz için doğru iş modelini bulmanın en önemli yolu araştırma ve gözlem yapmaktır. Önce yakın çevrenizden, okulunuzdan başlayarak insanların ihtiyaçlarını ve onlara verebileceğiniz özel hizmetleri saptamaya çalışın. Onlara yardımcı olun ki para kazanın.

Mezun olmadan staj yapmak ve yarı zamanlı çalışmak geleceğe önemli bir yatırım demektir. Yaz tatillerinde tam zamanlı çalışacak bir iş bulmaya çalışın. Bu hem tecrübe edinmenizi hem de iş dünyasındaki insanlarla tanışmanızı sağlar. Mezun olup iş aramak için öz geçmişinizi hazırladığınız da bunlara da yer vereceğinizi unutmayın.

Okuldayken sosyal bir çevre edinip, arkadaşlarınızla ilişkilerinizi geliştirin. Unutmayın, sağlıklı etkileşimin en önemli aracı iletişimdir.

Saf bilgiye ulaşmak için seminer, panel ve konferanslara katılmayı ihmal etmeyin. Birçok üniversite kulübünün ve sivil toplum kuruluşunun ücretsiz konferanslarına katılın; iş dünyasının kendi alanında uzman isimlerini dinleyin. Bilgi her zaman değerlidir.

Üniversite kulüplerinde faal olarak yer almak size fayda sağlayabilir. Bu kulüplerin kendi yönetimleri ve bütçeleri olduğu için bir şirket gibi yönetilirler, konferanslar düzenleyip, sponsor bulmaya çalışırlar. Belki de şirket yönetme, satış ve pazarlama gibi birçok deneyimlerinizi ilk olarak burada edinebilirsiniz.

Derslerinizi geçmek hiçbir zaman ilk amaç olmamalı. Ezber yerine özümseyeceğiniz bilgiler, gelecekte alacağınız önemli kararlarda size yardımcı olabileceğini unutmayın.

Bilgisayar ve internet çağımızın en büyük nimetlerindendir. Eğlenceden daha fazla imkan sunduğunu unutmayın. Bu nedenle interneti faydalı kullanmayı öğrenin ve hayalinizdeki iş için bu nimeti nasıl kullanabileceğinizin hakkında bilgi edinin.

Bir dil bir insan sözünü de hatırlatarak, dünyada bilim ve ekonominin dili, İngilizcedir. Yabancı dil öğrenin.

Doğruyu bulmanın en iyi yolu, sormak ve sorgulamaktır. Büyükleri, öğretim üyelerini, tecrübeli insanları dikkatle dinleyip, aldığınız bilgi ve fikirleri sorgulayın. Nasihat her zaman kötü bir şey değildir. Duyduklarınızı kulak arkası yapmayın.

Fikriniz var ama paranız/sermayeniz yoksa, korkmayın. Türkiye’de ve dünyada karşılıksız para alabileceğiniz birçok kurum ve kuruluş var; bunlarla bağlantıya geçin, ortaklıktan korkmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...