Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Bilgi Arşivi Kariyer Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kariyer Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kariyer Yapmak

kariyer-planlamasiGeleceğim için, plan yapma zamanı geldi mi? Yaşamımı yönlendirme sorumluluğunu almaya istekli ve hazır mıyım? Gelecekte çalışmayı düşündüğüm mesleğe ve iş yaşamına hazırlanma konusunda neler yapıyorum? diyorsanız..

İşinizde mutsuz musunuz? Şu an bulunduğunuz işte geleceğiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? İlk işiniz mi? Günümüzde hızla değişen iş koşullarına ve kurallarına ayak uydurmak mı istiyorsunuz?

Yapmanız gereken ilk şey, oturup geleceğiniz ile ilgili bir kariyer planı yapmaktır. “Kariyer Planlama” süreci, ülkemizde genelde üniversite hayatının sonlarına doğru  başlamaktadır. Sizi ancak doğru yapılan bir kariyer planlaması başarıya götürecektir. İyi bir eğitim ve çok çalışmak, ne yazık ki istediğiniz kariyer için tek başına yeterli olmuyor. Bunun için kariyerinize yatırım yapmanız gereklidir. Üniversitelerden her yıl sizinle aynı vasıfta öğrenciler mezun olur ve sizin bu kalabalığın içinden kendinizi bir adım öne çıkarmanız, farklı yanlarınız olduğunu kanıtlamanız için kariyer hedeflerinizi belirlemiş olmanız ve  doğru kariyer planları ile yola koyulmanız gerekmektedir.

Kariyer planlamada dikkat etmeniz gereken ilk şey ne yapmak istediğinize karar vermektir. Karar verdikten sonra yapmanız gerekenler sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Ne istediğinize karar vermenin yolu kendinizi tanımaktan geçer. Kim olduğunuzu, neleri yapmaktan zevk aldığınızı, bilgi ve becerilerinizi, başarılı olduğunuz alanları bilmelisiniz. Kendi kendinize yapacağınız değerlendirmelerin yanı sıra, çevrenizde size yakın olan insanlar da bu konuda size çok yardımcı olacaklardır.

Başarılı bir kariyer planlaması nasıl yapılır?

Kariyer planlaması yaparken ilk olarak sizin için anlamlı olan bir süre içinde ulaşmak istediğiniz hedef ile ilgili kararlarınızı netleştirmelisiniz. Hedeflediğiniz noktaya ulaşmak istediğiniz zaman konusunda kararlı olmanız planlama aşaması için önemli bir noktadır. Süreç içinde planınızın önüne çıkacak bazı engellerle karşılaşabilirsiniz. Bu engeller çalıştığınız şirketin iflas etmesi, eşinizin başka bir şehirde çalışmmaya başlaması gibi hayatınızı değiştirebilecek her şey olabilir. Bu tür gelişmeler her zaman hazırlıklı olmalısınız. Kariyer planına sahip olmak, size her zaman bir B planı sunar.

Sırf ücreti iyi gerçek anlamda ilgili olmadığınız ve kendinize yeterince güvenmediğiniz alanlara yönelmeyin, sizi geliştirecek ve size bir şeyler katacak şirketlerde çalışmayı düşünün.

Kariyer yapmayı düşündüğünüz, mesleği bulduktan sonra ya da çalıştığınız iş sizi tatmin etmiyorsa; bilgi ve tecrübelerinizi değerlendirebileceğiniz başka iş pozisyonları için plan geliştirmeniz gerekebilir. Bu durumda neler yapabileceğinizi, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini kafanızda oluşturun. Verimli bir çalışma için önce işinizi sevmelisiniz.

Kariyer yapmayı düşündüğünüz sektör ile ilgili araştırmalar yapabilir, sektördeki uzman kişilerden görüş alabilir, yapmayı düşündüğünüz meslekte başarılı olmuş kişilerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kariyer planlaması sırasında yapacağınız bazı değişiklikler ekonomik durumunuzu etkileyebilir. Böyle durumlarda gelebilecekleri önceden düşünmeniz ve çözüm yolları bulmanız gerekebilir.

Kişisel özelliklerinize ve kariyer yapmayı düşündüğünüz mesleğe yönelik yapacağınız kariyer planını zaman zaman gözden geçirmeniz ve bu plana artı ve eksilerinizi eklemeniz gelişiminizi görmeniz açısından faydalı olacaktır. Gelişimizi somut olarak gördüğünüz zaman motivasyonunuz ve çalışma isteğiniz artacaktır.

Bir çok ilana başvurdum; ama kimse bana geri dönmüyor, aramıyorlar. Ne zaman geri dönecekler ya da geri dönecekler mi? Nerede yanlış yapıyorum? diyorsanız bu kariyer yolculuğunuzda başınıza gelebilecek en doğal süreçtir.

Yapmanız gereken, doğru planlamayı yüksek motivasyonla birlikte hayata geçirmeye çalışıp nerede yanlış yaptığınızı bulmaktır. Bulduğunuz hata sonucunda bunu aşabileceğinizi bilmelisiniz. Kendinize güvenin ve ne istediğinizi bilerek harekete geçin.

Bunu unutmayın;

Coşku, zekadan daha önemlidir.  Albert Einstein

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...