Cumartesi, Haziran 19, 2021
Ana Sayfa Girişimcilik 100 Bin Tl İle Ne İş Yapılabilir ?

100 Bin Tl İle Ne İş Yapılabilir ?

İş Fikirleri

Belli yaşam standartlarına ulaşmış herkesin kenarda bir miktar parası vardır. Ne kadar birikiminiz olursa olsun istediğiniz işi yapmak/kurmak için bankalardan kredi çekebileceğinizi unutmayın. Bu yazıda birikimleriniz veya banka kredileriyle ulaşmış olduğunuz 100 bin TL limitle ne iş yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

franchising-türkiye100 bin TL ile bir daire alıp aylık olarak dairenin konumuna bağlı olarak 600-1000 TL kira geliri elde edebilirsiniz yada aynı parayla başarılı bir franchise zincirine girip kendi işinizi kurabilirsiniz. Kimi markaların aylık cirosu yatırımın iki üç katını buluyor ve daha ilk aydan tüm masraflarınızı çıkarmış oluyorsunuz.

Standart bir dairenin satın alınabileceği 100 bin TL gibi bir yatırımla kurulan kimi işler, yatırımcısına aylık 500-600 TL’lik ev kira gelirinden daha fazlasını kazandırarak hayatlarını kurtarıyor. Üstelik de bazılarına ilk yatırım için 10 bin lira bile yeterli olurken, bazılarında yatırımın iki- üç katı kadar aylık ciro sağlanıyor. Franchise sistemi altında kendisini gösteren bu işler, Türk girişimcisinin son dönemdeki tercihleri arasında en popüleri.

Limon satma hevesi değil
Franchise & More Danışmanlık kurucusu ve Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) Genel Sekreteri Osman Bilge, Türkiye’de güçlü bir girişimcilik hamlesi yaşandığını, bunun eski şehir efsanesindeki “limon satma” hevesi olmadığını söyledi. Bilge “Girişimciler modern, markalı, güvenli iş sahibi olmak istiyorlar. Bunun da yolu franchise’tan geçiyor. Türk girişimcisi bu işi çok sevdi. 2010 yılında Türkiye, franchise zinciri sayısı açısından Avrupa birincisi oldu” dedi.

Başarı girişimcinin elinde
Franchise dünyada hızla yayılan ve yüksek başarı sağlayan, batma riskini düşüren bir yöntem. Ama seçimde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var. Franchise’in garantili değil, sistemli bir iş olduğunu anlatan Bilge “Başarı girişimcinin elinde. Kapanma oranının çok düşük olmasının sırrı, titiz seçimlerde yatar. Konseptini akıllıca kuran, güçlü tanıtım yapan, iyi yerler seçen, başarılı olabilecek girişimcilere franchise veren büyük markalar hem kazanır, hem kazandırır. Ama sistemin kurmayan, olmayacak yere dükkan açanlar başarısız olur. Öte yandan büyümüş ve her yere yayılmış markalar az kazandırır, büyümekte olan başarılı markalar çok kazandırır” dedi.

100 BİN TL İLE NE İŞ YAPILABİLİR ?

Kadınlara Özel Spor Merkezi :
ABD’nin günde yarım saat sporla zayıflama akımını ülkemize getiren B-fit’in girişimcileri de müşterileri de kadınlar. Apartman katlarında açılabiliyor. Toplam yatırımı 60.000 TL.

Sokakta Patates Standı :
AVM lerde stand açan Mr.Pato, kızarmış patatesin yanı sıra misket köfte ve sosis sunuyor. Toplam yatırım 40.000 TL.

Çiğ Köfte Dükkanı :
Etsiz çiğköfte markası Komagene mağazası açmak için AVM ve yoğun caddeler uygun. 25 bin lira yatırım maliyeti ile aylık 10 bin ile 50 bin TL ciro elde edilebiliyor.

Pide/Köfte/Mantı/Tantuni Bayiiliği :
Geleneksel Samsun pidesi sunan Sampi’de yatırım maliyeti AVM ve ‘evlere servis’ ünitelerinde 70 ile 100 bin lira arasında değişiyor. Yatırım 1.5 ile 2 yılda geri dönüyor. Mantı konseptli cafe ve restoran zinciri Mantı Keyfi, 40 metrekarelik alanlarda franchising bedeli dahil 80 bin liralık yatırımla kurulabiliyor. Aylık ciro 8-10 bin TL. Cızbız Köfte’de yatırım maliyeti metrekare başına bin lira seviyesinde. Öz Mersin Tantuni’nin bayilik bedeli ise 30-100 bin lira arasında değişiyor. Aylık ciro 8-16 bin TL arasında.

Kumpir Dükkanı :
Mr Kumpir’de yatırım maliyeti 12 bin euroyu buluyor. Aylık ciro yerine göre 80 bin lirayı buluyor.

Eve teslim kuru temizleme :
Ruşen tarafından kurulan konseptte giysiler evden alıp temizlenerek eve teslim ediliyor. Yatırım tutarı 60-100.000 TL arasında. Fatura ödeme merkezleri market içinde ya da ayrı mağaza olarak açılabiliyor. Yatırım tutarı 6 – 37 bin
TL arasında.

Ayaküstü Pilav :Ayaküstü pilav noktası opilavcı ise AVM ve işlek caddelerde 35-50 bin TL arası maliyetle açılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...