Restoran Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

 Restoran Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Restoran Açmak

kazanc-teknikleri-Restoran açmak, yeni bir iş kurmak isteyen hemen hemen herkesin aklından geçen bir fikirdir. Restoran işletmeciliğinde başarıyı yakalamak isteyenlerin restoranı açmadan önce incelemesi gereken birçok konu vardır.

Restoran işletmeciliği, eğlenceli ve çekici gözükebilir fakat bütün bunlar sıkı çalışmayla olur. Bu sektörde çalışan herhangi birine çalışma şartlarıyla ilgili bir soru yönelttiğiniz zaman, hepsi size uzun çalışma saatlerinden bahsedecektir. Restoran işletmeciliği birçok farklı işi bünyesinde barındırdığı içn kapsamlı bir araştırma yapmak sizin yararınıza olcaktır. Yemek pişirme ve halkla ilişkilerden, muhasebeye kadar bütün bunlardan restoran sahibi olarak siz sorumlu tutulacaksınız. Bu nedenle aşçı, garson, muhabececi gibi diğer tüm çalışanlarınızı da özenle seçmek ve işlerinin ehli olduğundan emin olmanız gerekir.

Her restoran için yer seçimi hayati önem taşır. Sizin için en uygun restoran yerini araştırırken ulaşım ve bölgedeki müşteri potansiyeli ve o bölgede tercih edilen yemekler gibi pek çok unsuru düşünmeniz gerekir. Uygun yeri bulduktan en makul kira için mülk sahibiyle görüşmeye başlayabilirsiniz.

Açacağınız restoranın türüne karar vermek belki de sizi en çok zorlayan bölüm olacaktır. İnsanlar çoğu zaman kendilerini rahat hissettikleri, pişirmekten hoşlandıkları yemekleri sunabilecekleri bir yer açmak isterler. Bazıları da franchising (bayiilik) sistemi ile ilgilenirler. Müşteriler tarafından tanınan bir markanın çatısı altında olmak ve hazır bir pazarlama planına sahip olmak bu sistemin sunduğu faydalar arasındadır. Başka bir deyişle müşterileriniz hazırdır. Buna rağmen bu sistem ucuz değildir ve restorant sahipleri zorlayıcı kural dizilerini takip etmek zorundadır.

Menü, restoranınızın büyük bir parçasıdır. En nihayetinde müşteriler sevdikleri yemekleri menünüzde gördükleri için restoranınıza gelmeye devam edeceklerdir. Menüde yer alan yemek kadar menünün şekli ve düzeni de önemlidir. Küçük hazır resimler veya fotokopisi çekilmiş el yazıları gibi amatörce görünen menü tasarımlarından uzak durmanız en büyük tavsiyemizdir. Son olarak, kar marjınızı arttırmanıza ve daha çok yatırım yapmanıza yardımcı olacak bir fiyatlandırma yapın. Eğer restoranınız bir üniversite çevresinde yer alıyor ise fiyatlandırmanızı yaparken öğrenci dostu olmaya çaba gösterin. Bu müşteri sayınızı arttıracaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.