Cuma, Nisan 23, 2021
Ana Sayfa Genel Alibaba'dan Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

Alibaba’dan Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

Alibaba’dan Ürün Almak

alibaba-mal-almakUzun süredir bir çok arkadaşımız iletişim bölümünden bu soruyu sormasının karşılığında bu yazıyı yazma gereği duyduk. Alibaba sitesinde fiyatları ülkemiz ile kıyasladığınızda büyük farklar olduğunu görürsünüz. Bir çok kişi fiyatları gördüğünde sipariş vermek istiyor fakat gümrük sorunundan çekiniyor. Aklınızdaki soruları bu yazı ile gidermenizi umarım.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken yerlere değinelim. Alibaba’dan sipariş vermek istediğiniz ürünü satan satıcının ticaret puanını ve yorumlarını kesinlikle inceleyin. Güvenmediğiniz satıcılardan büyük miktarda ürün satın almayın. Satın aldığınız ürün  100 doların üzerinde olduğu sürece gümrükte takılma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle ürünüz elektronik ise gümrükte kalma oranına %100 diyebiliriz. Bu tarz siparişleriniz de ürünün vergisini maliye’den yatırarak ödeme makbuzunu gerekli gümrüğe fax ile göndermeniz gerekir. Yine de elektronik alışverişlerinde çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Satın alacağınız ürün adeti de oldukça önemlidir. Örneğin aynı üründen 10 adet geçmesi zordur. Fakat ürünü ticari olarak alıp satmayı düşünüyorsanız, şahıs şirketi yada limited şirketiniz olması gerekmektedir. Bu aşamada bir sorununuz yok ise ürünü size getirecek aracı bir firma bularak getireceğiniz ürünü aracı firmaya göstermelisiniz. Yetkililer size ürünün gümrükte sorun yaşayıp yaşamayacağını belirtirler.

Alibaba Kargo

Eğer bir adet kişisel olarak ürün satın almayı düşünüyorsanız ürünün Kargo Bilgileri bölümünde packet plus seçeneğini seçerseniz ürünün size ulaşması 30 günü geçer. Ücretsiz kargo seçeneklerinden seçerken bu seçeneğe dikkat etmenizi öneririm. Eğer kargo seçeneklerinde özel bir kargo seçmiyorsanız malesef ki ürününüzü pekte ciddiye alan olmuyor.

alibabadan-mal-almakYukarıda packet plus ile aldığımız bir ürünün fotoğrafı mevcut. Adres ve isim soyisim telefon numarası bölümlerini kapattık. Dikkat etmemiz gereken bölüm sol üst köşede mevcut. No Tracking = Takip kodu yok anlamındadır.  China Post ile gönderildiği gözükmektedir. Ürününüz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz ilde gemi gümrük giriş noktası yok ise 15 gün içerisinde bulunduğunuz ilin PTT merkez şubesine ulaşır.

Umarım faydalı bir yazı olmuş, merak ettiğiniz soruları yazının altında yorum alanımızdan sorabilirsiniz.

 

3 YORUMLAR

  1. Merhaba, bir şahıs işletmesi olarak yaklaşık 500 adetlik küçük bir sipariş vermek istiyorum. Bunun için sanırım bir aracı firma ile anlaşmam gerekiyor. Bu amaçla bir gümrükleme firmasına başvurdum. Bana, Alibaba’dan satıcıyı ve ürünü bulmamı söylediler. Bu noktada yapmam gerekenleri adım adım yazabilir misiniz? Özellikle tedirgin olduğum konu, çıkacak ek masrafları fark etmeyecek olmamdır. Teşekkür ederim.

  2. Merhaba. Öncelikle bu bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. Bir iki sorum olacak. Ben de ufak usb kablosuz kulaklık gibi ürünlerden satmak amaçlı 100 er adet ayrı firmalardan sipariş vermek istiyorum. Bu siparişlerin tutarı 50 $ +50$ tutuyor. Sanırım ticaret vs gümrük işlemlerine girmesi için 75€ yu geçerse giriyor. Yani gümrüğe takılıyor. 75 € altında tutar ama 100 adet gümrüğe takılır mı? Benim şahıs işletmem var. Vergisini öder alırım fakat. Ürün adres olarak iş adresine mi geliyor. Gümrüğe geliyorsa mersinde yaşıyorum. Mersin gümrüğüne mi geliyor. Ürün gelince nasıl haberimiz oluyor.
    Şimdiden teşekkürler.

    • Deniz bey ithalat ve ihracatçı belgeniz olması gerekmekte sadece şahıs firması ile ürün getiremezsiniz. Getireceğiniz ürünler illaki miktar yüksek olacağı için gümrüğe takılacaktır. Tavsiyemiz ilk işleminizde bir gümrük firması ile çalışmanız bu sayede işleriniz çok daha hızlı döner.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...