Cumartesi, Haziran 19, 2021
Ana Sayfa Genel SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO Uzmanlığı

seo-uzmaniBu makalede SEO Uzmanlığı üzerine yorum yapalım. SEO dediğimiz işin açılımı bilmeyenler için(Arama motoru optimizasyonu) olarak geçmektedir. Arama motorlarında hedeflenen kelimelerde üst sıralara çıkmak için web sitelerine SEO yapılmalıdır. Bu işlem size sektörünüze bağlı olarak binlerce müşteri kazandırabilir.

Kısaca örnek verelim; Tespih sattığınızı varsayalım. Ve tespih, kehribar tesbih ve oltu tespih gibi kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda olmak size binlerce müşteri kazandırır. Sadece Google’da bu üç kelimenin aranma hacimleri yer almaktadır.

  • Teship kelimesi için aylık aranma hacmi ortalama 200 bin
  • Kehribar Teship kelimesi için aylık aranma hacmi ortalama 40 bin
  • Oltu Teship kelimesi için aylık aranma hacmi ortalama 20 bin

Bu şekilde bu ve benzer kelimelerde bir tespih satış sitesinin üst sıralarda çıkması size binlerce müşteri kazandırır. Şöyle söyleyeyim çok işlek bir caddede tespih dükkanınız dahi olsa bu potansiyeli yakalamanız çok zor olacaktır. Bunun dışında web siteniz bir süre sonra bir marka haline gelecektir. Bu sizin iş potansiyelinizi çok daha büyütmeniz ve her konuda avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Şimdi örnekten çıkalım.

SEO Yapılışı

SEO işlemleri eğer yanlış yapılırsa sitenize faydasından çok zararı dokunabilir. Yanlış işlemden kastım şu ki yükselme umudu ile alınan binlerce spam linkler, kopyala yapıştır yapılan yazılar. SEO işlemlerini kesinlikle bu sektörde tecrübe sahibi kişiler yapmalı. Bu tecrübe sırasında 2 yılınızı harcayabilir bir çok web sitesini spam’a düşürerek bütün sıralamalardan silinmesine sebep olabilirsiniz.

Eğer web sitenize seo yaptırmayı düşünüyorsanız kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır. Referansları görmenizi tavsiye ederim. Hangi kelimelerde üst sıralara çıkartabildiğini incelemelisiniz. Çok ara kelimelerde çıkmak için kapsamlı bir seo çalışma yapmak gerektirmez. Birde kurumsallık son derece önemlidir.

seo-uzmani-2

SEO Fiyatları

SEO işlemlerinde fiyat tamamen kelimenin rekabetine bağlıdır. Örneğin; Tatil yada uçak bileti kelimesi ile İzmir Çilingir kelimesindeki rekabet oranı aynı olamaz. Rakiplerin çalışmaları da sizin SEO Fiyatınızı etkileyecektir.

SEO Kalıcı mıdır?

SEO yapılışına göre yani doğal yollar ile yapılmasına göre kalıcıdır. Fakat sektörde bir çok kişi müşterilerinden biran önce para kazanmak amacı ile spam yollar ile programlar aracılığı ile backlink sağlayarak kısa bir sürede çıkışı sağlar. Fakat bu yöntemler kesinlikle kalıcı ve sağlıklı değildir. Bu işlemler ile üst sıralara çıkan siteler er yada geç spam cezası alarak tüm sıralamalarını kaybederler.

SEO Yapılacak Sitede Önemli Kriterler

Web sitenizin arama motorlarının istediği şekilde olması oldukça önemlidir. Son zamanlarda arama motorları mobil uyumlu web sitelerine öncelik vereceğini açıkladı. Bunun dışında sitenize gelen ziyaretçinin site içerisinde gezmesi, yani sitenizin kullanıcı dostu olması da son derece önemli bir kriterdir. Sitenizin açılış hızı, sitenizdeki h1, h2 başlıklar vs. bunun gibi maddeler İç SEO aşamasında oldukça önemlidir.

Şunu unutmayalım ki tasarım istediği kadar güzel olsun eğer web sitenize ziyaretçi gelmiyorsa size kazanç sağlamıyor demektir. Kimse kazanç sağlamayan bir işe yatırım yapmak istemez. Bazı esnaflarımız sizi Google kayıt edeceğiz diyerek para toplayan bir çok dolandırıcı var piyasada çevremizi bilinçlendirelim.

Umarım SEO hakkında bilgi arayan arkadaşlar için faydalı bir yazı olmuştur. Konu hakkında sorularınız için alt tarafta yorum alanından sorularınızı sorabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...