KOSGEB Hibe Kredi Koşulları

 KOSGEB Hibe Kredi Koşulları

Kosgeb Kredi

kosgeb-hibe-krediÜlkemizde kobilerin küresel pazarda yer edinebilmesi için kurulan, Küçük ve Orta büyüklükteki işletmeler için kredi sağlayan KOSGEB, girişimciler için büyük bir öneme sahiptir. Kobilerin ithalat, ar-ge çalışmalarında, kurumsallaşmalarında ve pazarda daha büyük bir yer edinmesinde katkı sağlayan KOSGEB bazı şartları sağlayan işletme sahiplerine maddi konuda yardımcı olabilmektedir. Fakat her işletme sahibi KOSGEB’in sunmuş olduğu hibe krediden faydalanamaz. Öncelikle KOSGEB’in hibe kredileri için hazırladığı sektörler listesinde, sizin için uygun olan bir sektör üzerinde çalışma yapmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca maddi destek sunan KOSGEB, 0 yatırım ile iş kurmak isteyenlerin değil, çeşitli harcamalar yaparak destek almak isteyenlerin yanında olmaktadır. Yani bir iş kurmak için KOSGEB’ten yardım almak yerine, bir iş kurduktan sonra bir miktar harcamanızı resmiyete dökerek, ardından daha büyük bir sermayeye ihtiyaç duyduğunuzda hibe kredi ile destek verecektir.
KOBİ’ler, mikro, küçük veya orta büyüklükteki işletmeleri temel alan bir sınıftır. Mikro ölçekli KOBİ’ler, yıllık mali bilanço değerleri yönünden 1.000.000 TL’den az olan işletmelerin grubuna girerken; küçük veya orta büyüklükteki işletmeler sırası ile 8.000.000 TL ve 40.000 TL’lik yıllık mali bilanço değerlerinin altındaki rakamlara tekabül etmektedir. Küçük veya orta ölçekli işletmelerin her zaman yanında olan KOSGEB, bayan girişimcilere ve işletme sahiplerine de ayrıca destek olmaktadır. KOSGEB, bayan girişimciler için %10 daha fazla hibe kredi vermektedir.

KOSGEB Hibe Kredi Koşulları Nelerdir?

Küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibi iseniz, hibe kredilerden yararlanmak için öncelikle bulunduğunuz ildeki KOSGEB bürolarını ziyaret ederek, KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekmektedir. KOSGEB çalışanları, kayıtlarınızı inceledikten sonra işletmenizin KOBİ olup olmadığına karar verecektir. Ardından doldurulan beyanname neticesinde KOSGEB uzmanlarının araştırmaları sonucunda uygun görülen girişimcilere ve işletme sahiplerine KOSGEB hibeleri verilmektedir. Yalnızca KOBİ’lere değil, girişimci adaylarına da destek sunan KOSGEB, 30.000 TL’ye kadar hibe verebildiği gibi; 70.000 TL’ye kadar da kredi yardımı sağlamaktadır. KOSGEB Hibe Kredi Koşulları için KOSGEB girişimcilik destek programlarını inceleyerek projelerinizi hayata geçirebilir, hibe veya kredi yardımı alarak işinizi kurabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.