Otel Açmak İçin Kaç Para Gerekli

otel-acmak-kac-paraOtel açmak kısmen zorlu bir süreç olarak görülse de, daha sonrasında maliyetini çıkarması sebebiyle fazlaca karlı bir girişimdir. Son dönemlerde otelcilik sektörüne karşı ilginin çok daha fazla yükselmesi de, müşterilerin bu yönde tercihler belirlemesinde alternatif seçenekleri ortaya çıkartmaktadır.

Lüks otel, pansiyon, butik otel ve pek çok otel türüne dair araştırmalar yapabilir ve bir açılış yapabilirsiniz. Bu noktada risk almak adına önemli olan faktör her şey dahil, oda kahvaltı, ultra her şey dahil gibi pek çok seçenekle otel açma durumu söz konusudur. Tabii ki önemli olan şey, büyük paralar kazanmak açısından da yatırımları doğru ayarlamaktır. 2012 yılında yapılan son sayımla beraber Türkiye’de işletme belgesi olan 2,760 otel bulunmaktadır. Genel anlamda yabancı zincirlerin daha çok yatırım yaptığı bu tesis durumlarında ise ortalama olarak 300 odalı görünmekte.

Otel açmak oldukça bunaltıcı şartları beraberinde getirir. Bu yüzden de konaklama şartlarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sadece otelde oda hizmeti mi vereceksiniz? Yoksa bunun yanı sıra restoran, konferans veya yüzme havuzu gibi alanlarda mı olacak? bu yüzden doğru bir tercih yaparken, kitlelere hitap eden bir alan oluşturmak oldukça önemlidir. Ruhsat ve izinli almak adına gerekli kurumlara başvurmak da oldukça önemlidir. Otelin yerine karar verdikten sonra bazı tadilat aşamalarına girmek gerekiyor. Başlangıç aşamasında ise elektrik hatlarının çekilmesi, su tesisatlarının iyi ayarlaması ve kablo sistemlerinin sorunsuz çalıştığından emin olmak gerekli. Halı, duvar resimleri ve buna benzer tasarımlar için de mutlak suretle bir iç mimarla çalışmanızı önermekteyiz.

Son aşama ise reklam ve pazarlama olarak görülüyor. Seyahat acentelerine, acentelerin bu süreçte sunumlar yaptığı internet sitelerine reklam vermek, uluslar arası olarak müşteri kabulü yapmak gibi pek çok tur şirketlerine dahil olmayı ihmal etmemelisiniz. Nazik bir dil kullanmalı, otelinizi piyasaya sürerken herkese hitap edecek biçimde ayarlamalısınız. Fotoğraf, videolar ve online rezervasyonu olan bir web sitesi oluşturmaktan geri kalmayın. Eğer tam anlamıyla istenen bir tasarım söz konusu olur ise siz de yakın zamanda ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.