Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur?

kredi-yapilandirmaBankaların kullanıcılarına sunduğu bir diğer hizmette kredi yapılandırma! Peki, kredi yapılandırma olanaklarından nasıl faydalanılır? Pek çok kişi bu tip sorulara cevap bulmak adına arayış içerisindedir. Biz de ayrıntıları kaleme almak açısından sizler için araştırmalar yaptık, Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur? Konusuna tam manasıyla cevaplar bulduk.

Bir bankadan kredi çektiniz ve ödeme konusunda zorlanıyor musunuz? Şöyle örneklendirelim, XXX bankasından 30,000 TL kadar bir kredi çektiniz ve 36 aya böldürdünüz. Ayda 1000 TL olarak ödemeniz var ve işlerin kötü gidişatı sebebiyle sorun yaşadınız. 13. Ay itibariyle ödemelerde yaşanan aksaklıklar sebebiyle bankaların devamlı baskısı altında kaldınız… Bu durumda yapmanız gereken şey, kalan 23 ay için tekrar bankayla iletişim kurmak ve bir daha yapılandırmaya gitmek. Kalan borcun tamamını banka sizin için tekrar taksitlendiriyor, 36 ve hatta 48 aya kadar bölebiliyor. Ama bu tip bölme işlemlerinde bankanın tekrar faiz uygulayacağını gözden kaçırmamak gerekli! Bu yüzden Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur? Konusuna değinirken, mutlaka ayrıntıları tekrar tekrar incelemekte fayda var!

Yapılandırmalar kaç taksite kadar çıkabiliyor?

Yapılandırmalar tamamen sizin çektiğiniz kredi tutarına göre değişim göstermektedir. Eğer bir ev kredisi aldıysanız bu kredi olanakları 100 aya kadar bölünebildiği gibi, ihtiyaç kredisi alanında ise 36 ayı aşmıyor. Tekrar yapılandırmalar için bankaların sunduğu faiz oranları %5 oranında değişim göstermektedir. Bu tamamen tercih ettiğiniz bankanın insiyatifine kalmaktadır. Bu yüzden kredi talebinde bulunacağınız bankanın başta sunduğu faiz ve komisyon oranlarını gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Günden güne yaygınlaşan bu hizmet olanağı sayesinde artık pek çok kişi ihtiyaç kredisinden, ev kredisine kadar dilediği kredi taleplerini değerlendirebilmektedir. Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur? İçin bankanızı arayabilir, borcunuzu öderken bu tutarın yüksek miktarda olduğunu söyleyebilir ve tekrar bir yapılandırmaya gitmek istediğinizden bahsedebilirsiniz. Bu duruma ilişkin olarak kredi taleplerini değerlendirmek ve bir hizmetten faydalanmak fazlasıyla söz konusu olmaktadır. Türkiye’de aktif olarak bankalar, sizler için çektiğiniz kredi tutarının taksitlerini ödeyememe gibi durumlarda tekrar tekrar yapılandırmalara gitmekten memnuniyet duyacaktır. Çünkü her yapılandırma, ekstradan faiz demektir!

Ne kadar faiz oynaması olur?

Ortalama 20 aylık bir kredi borcunuz olduğunu düşünerek örneklendirme yapalım. Bu yönde faiz oynamaları tekrar 36 aya çıkartılacaksa, %3 şeklinde bir fiyat oynaması yapılabilir. Bu tutar çektiğiniz kredi miktarına göre değerlendirilmektedir. Bu yüzden yapılandırma yapılırken tüm ayrıntıların gözden geçirilmesine ve bazı durumları değerlendirmeye özen göstermelisiniz. Günümüzde birçok kişinin başvurduğu yapılandırmalar, çoğu zaman borcu ödeme konusunda rahatlık kazandırsa da, psikolojik olarak 2-3 katı daha süregelen bir ödeme takvimi oluşacağından sebep zamanla can sıkıntısına neden olabilmektedir.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur? Konusunu bu yüzden iyi araştırmalı, bankaların sunduğu faiz oranlarını gözden geçirmelisiniz. Aylık 300-400 TL az ödemek yerine, %10’ları bulan faiz seçeneklerini kabul etmeyin! Bu tip durumlarda banka sizlerin mağdur olduğunuzu fark edip, olabildiğince fazla faiz seçenekleri sunmaktan çekinmemektedir. Bu yüzden yaşanan kötü ayrıntıları engellemek açısından tüm seçenekleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak adına bankanıza başvurmalı, çözüme dayalı fikirleri de ele almayı ihmal etmemelisiniz. Bu yönde düşünüldüğü vakit artık tüm çözüm seçeneklerini denetleme durumu maksimum bir hal almaktadır. Her bankaya göre değişan faiz olanaklarını mutlaka araştırın ve bu yönde çeşitli fikir olanaklarına erişme şansına ulaşın.

 

Soner Aksoy
1988 Yılında İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Son 15 yıldır internet sektörü ile yakından ilgiliyim. 6 Yıldır özel bir Bilişim şirketinde çalışmaktayım. Kalan vaktimi KazancTeknikleri.net okuyucularına ayırıyorum. :)