Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Kişisel Gelişim Vestel'in Sahibi Ahmet Zorlu'nun Hayatı

Vestel’in Sahibi Ahmet Zorlu’nun Hayatı

Vestel 1984 yılında kurulmuş olan ve beyaz eşya konusunda dev bir firma olarak hizmet sunmaktadır. Asil Nadir tarafından kurulan firma 1994 yılında Zorlu holding bünyesine katılmıştır. Pek çok alanda hizmet sunan firmanın net geliri 65 milyon dolara yakın olduğu biliniyor. Şirket bünyesinde Regal, Seg gibi markalarda bulunuyor. Şirketin şimdiki yönetim kurulu başkanı Ahmet zorludur. 1953 yılında kurulan ve tekstil alanında faaliyette olan Zorlu Holdingin sahibi Ahmet Nazif Zorlu’dur. İş hayatında pek çok başarıya imza atan başarılı ile adamı 15 Eylül 1946 senesinde Denizli’de doğmuştur.

3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak doğan Ahmet Zorlu bugün Zorlu Holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. İlkokuldan sonra okul hayatını bırakıp iş hayatına adım atan ünlü iş adamı 15 yaşında Trabzon’da amcası ile ilk mağazasını açarak iş hayatına atılmıştır. 165 yılında askerlik vazifesini yerine getirmiştir. 1968 de ise İstanbul’da bir firma açarak hayallerinin peşinden gitmeyi başarmış ve 1971 yılında ilk Taç markası ile ürettiği nevresimleri piyasaya sürmüştür. Daha sonra tül perde imalatında girerek daha da büyüme gösterdi. Kısa zamanda Almanya, Amerika, Singapur, Güney Afrika, Japonya gibi ülkelere ihracat yapmaya başladı. Tül perde devi olarak devam ederken 1994 yılında bünyesine Vestel’i katarak elektronik alanına girdi.

Evlilik Hayatı Nasıl?

Ahmet Zorlunun Eşi Zülal Zorludur. Uzun yıllardır beraber olduğu eşi ile 3 çocukları bulunuyor. İş yaşantısı kadar aile yaşantısı ile önemli bir yere sahip olan Ahmet Zorlu iyi bir baba ve eş olarak biliniyor. Kızı ve oğlu bulunan iş adamının oğlunun nikah şahitliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır.

Ahmet Zorlu Mal Varlığı

Birçok farklı ülkede yatırımları bulunan iş adamının Güney Afrika ve ABD’de yatırımları bulunuyor. 2006 milyarderler listesinde Forbes dergisinde yer almıştır. 1 milyar dolarlık servete sahip olan iş adamı 620. sırada yer almıştır. Ayrıca ada sahibi olduğu da biliniyor. 2005 yılında Uzan ailesine ait olan Zeytin adasını TMSF tarafından 15 milyon TL gibi bir fiyata satın almıştır. Ayrıca 1997 senesinde Bankacılık lisansı sayesinde Deniz bank’ı satın almış ve sonra 2012 senesinde Rusya’nın büyük bankası Sberbank’ satmıştır. 2013 Yılında İstanbul’un büyük semtlerinden olan Zincirlikuyu da Zorlu Center adında AVM yaptırmıştır.

Zorlu Holdinge Ait Grup Şirketleri

Zorlu Holding bünyesinde şuan için birçok şirket bulunuyor. En büyük şirketler arasında gösterilen tekstil firması Zorlu Tekstil Grubu, Beyaz eşya devi olarak bilinen Vestel Şirketler Grubu, Gayrimenkul devi Zorlu gayrimenkul Grubu, Zorlu Enerji Grubu, 1999 yılında babasının adını taşıyan geleceğe yatırım felsefesi ile kültür, spor alanında faaliyet gösteren Mehmet Zorlu Vakfı, Zorlu Air, Zorpet, Junes Verne, Zorlu Grand Hotel, Meta Nikel Kobalt Madencilik bulunmaktadır.

Yurt Dışına Açılım Ve Şirket Faaliyetleri

Vestel Firması ile Çin’e ilk ihracatını 2000 yılında yaparak Hong Kong ofisi kurmayı başarır. 2002 yılında Vestel Şangay’ı bünyesine katarak büyümeye devam eder. 2003 yılında Vestel savunma sanayi ve 2004 yılında Jules Verne gruba dahil olarak Avrupa’nın en büyük fabrikası olan Vestel City kurulur. 2003 yılında kurulan firma 1 günde 76 bin ürün üretimine sahiptir. National Geographic belgeselinde mega fabrikalar ile yayınlanan ilk ve tek üretim tesisi olma özelliği taşımaktadır. Birçok iş alanında faaliyet sürdüren firma ayrıca çocukları düşünerek, erken yaşta sanat ile tanışmasına aracı olmak amacı ile Zorlu çocuk tiyatrosunu kurmuştur. Ücretsiz olarak birçok oyun sergilenmektedir. Vestelin sahibi olan Ahmet Zorlu 2014 yılında Türkiye için önemli bir teknoloji adımı atarak Vestel venüs markasını üreterek satışını gerçekleştirmiştir. 2015 yılında ilk Vestel sponsorluğu ile bisiklet turu düzenleyerek, Vestel City’nin içerisinden geçerek dünyada ilk fabrikanın içinden geçen bisiklet turu düzenlemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...