Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Kişisel Gelişim Türkiye'nin En Zengin 10 Kişisi

Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi

Türkiye ve dünyadaki zengin iş adamlarının geçmiş öyküleri kimilerini hayrete düşürüyor kimilerini ise gıptaya. Hepsinin kendine has zengin olma hikayeleri var. Bazıları aileden şanslı olarak dünyaya geliyor bazıları ise hiç beklenmedik zamanda zekası ise iş dünyasına giriyor. Üstelik bazılarının başarı öyküsü gururlandırıyor. İşte Türkiye’nin en zengin 10 iş adamı ve öyküleri.

1- Murat Ülker

Ülker ürünlerini herkes bilir. Bisküviden çikolataya kadar pek çok ürünü vardır. Ülker ürünlerinin sahibi kırım göçmeni bir ailenin çocuğu olan Murat Ülker’dir ve Ülker Türkiye’nin en zengin iş adamı unvanına sahiptir. 1959 yılında İstanbul’da doğan Ülker, Kırım’daki Müslüman zulmünden kaçan bir ailenin çocuğu. Şimdilerde Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmakta. Ailesi İstanbul’a yerleştiğinde küçük bir dükkan açarlar. Şekerleme üzerine olan bu dükkana önce dedesi sonra babası en son da kendisi idarecilik yapar. Ancak disiplini ve girişimciliği öyle göz doldurur ki şu anki 3.7 milyar dolarlık servete ulaşır.

2- Hüsnü Özyeğin

İsmini Pamukbank Genel Müdürü olarak duyuran Özyeğin şimdilerde Fiba Holding yönetim kurulu başkanı. İnşaat üzerine eğitim almış olan Özyeğin kariyerini finans sektöründe devam ettirmek istemiş ve 3 milyar dolarlık bir servete ulaşmıştır. Üstelik Özyeğin’in Fiba Holding bünyesinde 30’a yakın grup şirketi de var.

 

3- Semahat Arsel

Koç ailesini tanımayan yoktur. Türkiye’nin en zengin 3. İsmi bu ailenin mensubu olan Semahat Arsel’dir. Şu anda Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi olan Arsel 89 yaşında. 2.2 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin iş kadını ve 3. En zengin insanıdır.

 

 

4- Şarık Tara

Listenin 4. Sırasında 2.4 milyar dolar servete sahip olan Şarık tara yer alıyor. Tara şu anda Enka Holding’in fahri başkanıdır. 1957 yılında kurulan Enka Holding’i eniştesi Sadi Gülçelik ile birlikte kurmuştur.

 

5- Erman Ilıcak

İnşaat alanında eğitim alan ancak kariyerine finans sektöründe devam ettiren bir diğer isim de Erman Ilıcak’tır. Şuanda Rönesans Holding başkanlığını yürüten ılıcak 2.3 milyar dolarlık servete sahip ve Türkiye’nin en zengin 5.iş adamıdır. 1993 yılında kurulan bu şirket pek çok ülkeden grup firması ile de iş yapmaktadır.

 

 

6- Rahmi Koç

2.2 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 6. İş adamı da Rahmi Koç’tur. Vehbi Koç’un oğlu ve Semahat Arsel’in kardeşi olan rahmi koç şu anda Koç Holdind’in onursal başkanlığını yürütmektedir.

 

 

7- Ferit Şahenk

Doğuş holding ve Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olan Ferit Şahenk Türkiye’nin en zengin 7. İş adamıdır. 2.1 milyar dolarlık bir servete sahip olan Şahenk 1964 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Finans sektöründeki başarıları kadar koyu bir Fenerbahçeli oluşu ile de adını şıkça duyuran Şahenk, Fenerbahçe spor klübüne de finansal destek sağlamaktadır.

 

8- Osman Kibar

Forbes dergisinde dünyayı değiştirecek isimler arasında yer alan Osman Kibar Biyoteknoloji şirketi olan Samumed’in sahibidir. 2 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 8. İş adamı unvanına sahip olan Kibar, Robert koleji mezunudur. Yüksek lisans yaptığı sıralarda Gennoptix şirketini kuran kibar daha sonra bu şirketini 470 milyon dolara Novartis firmasına sattı.

 

9- Suna Kıraç

Suna kıraç da koç holding ailesinden başka bir isimdir. 1941 yılı Ankara doğumlu kıraç koç holding yönetim kurulu başkan vekilliği görevinde hizmet vermekte. Ancak suna kıraç serveti dışında farklı alanlara olan ilgisi ile adından sıkça söz ettiriyor. Hayır işlerine oldukça düşkün olan kıraç çocukların eğitimi konusunda büyük destekler veriyor.

 

10- Filiz Şahenk

Ferit Şahenk’in kız kardeşi olan Filiz Şahenk 1967 yılında doğmuştur. 1.9 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 10. Kişisi olan Şahenk geçtiğimiz yıllarda bir beyin tümörü ameliyatı geçirdi. Ancak hastalığını kısa sürede yenen Şahenk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...