Pazar, Ağustos 1, 2021
Ana Sayfa Bitcoin Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’i tam olarak ne şekilde yorumlamak gerekir olduğuna bakarsak, bir para birimi, bir değer deposu, bir ödeme ağı, bir varlık sınıfı gibi birçok tartışmaya neden olabilir. Neyse ki, ekonomik tartışmaları bir kenara bırakılırsa, bit eşinin gerçekte ne olduğunu cevaplamak oldukça kolaydır. Bitcoin tamamen dijital bir olgudur, protokoller ve süreçler dizisidir. Rekabet ısınmasına rağmen, kriptografi (kodları üretme ve kırma bilimi) aracılığıyla sanal para yaratmaya yönelik yüzlerce girişimden en başarılısıdır.

Blockchain Ağı

Bitcoin, blok zincir olarak bilinen bir protokol üzerinde çalışan bir ağdır. Bir kişi tarafından ya da kendilerini Satoshi Nakamoto olarak adlandıranlar tarafından hazırlanan 2008 yılı bir gazetesi, hem blok zinciri hem de eğitmeyi anlattı ve bir süre için iki terim aynıydı. Blok zinciri, ilk uygulamasından sonra kavramsal olarak boşandı ve benzeri şifreleme teknikleri kullanılarak binlerce blok zincir oluşturuldu. Bu tarih, terminolojiyi kafa karıştırıcı olabiir.”Blockchain” bazen orijinal, bitcoin blok zincirine atıfta bulunur; diğer zamanlarda genel olarak blok zincir teknolojisine ya da Ethereum’a yetki veren diğer herhangi bir blok zincire atıfta bulunur.

Blok zincir teknolojisinin temelleri açıktır. Verilen herhangi bir blok zinciri, kronolojik olarak düzenlenmiş tek bir bilgi bloğu zincirinden oluşur. İlke olarak bu bilgi, e-postalar, sözleşmeler, toprak tapuları, evlilik belgeleri, tahvil ticareti gibi herhangi bir 1 ve 0 dize olabilir ve bu çok yönlülük hükümetlerin ve özel şirketlerin gözünü korkuttu.

Madencilik

Güvenilir olmayan bu defteri muhafaza eden süreç madencilik olarak bilinir. Kriptolanımı kendi aralarında toplayan bitcoin kullanıcısı ağını temel alarak, bu işlemleri blok zincirine kaydeden madencilerden oluşan bir ağdır. Bir dizi işlem kaydetmek modern bir bilgisayar için önemsiz gibi görünebilir ancak bitcoin’in yazılım süreci yapay olarak çok zaman alır, çünkü madencilik çok zor bir işlemdir. Eklenen zorluk olmadan, birileri kendini zenginleştirmek veya başkasını iflas etmek için bir işlemi yürütebilir. Blokaj zincirine kaydedebilir ve bunun üzerine dolandırıcılıktan kurtulmanın imkansız hale gelecek kadar önemsiz işlemleri yapabilirler. Aynı şekilde, hileli işlemlerin geçmiş bloklara sokulması kolay olacaktır. Ağ, rakip defterlerin çoğaltılmış, spam verici bir karmaşası haline gelecek ve bitcoin değersizleşecektir.

İş kanıtı diğer şifreleme teknikleriyle birleştirildiğinde Satoshi’nin atılımı oldu. Bitcoin yazılımı, ağın 10 dakikada bir yeni, 1 megabayt’lık bir işlem bloğuyla sınırlandırılması için madencilerin karşılaştıkları zorlukları ayarlar. Bu şekilde işlem hacmi sindirebilir. Şebeke, yeni bloğu ve onun önündeki defteri incelemek için zamana sahiptir ve herkes statüko hakkında fikir birliğine varabilir.

Hash’ler

Madenciliğin nasıl işlediğine dair biraz daha teknik bir açıklama yapılması gerekirse, dünyaya dağılmış olan ve kişisel veya mesleki bağlarla birbirlerine bağlı olmayan madenci ağı, en son işlem verilerini topluyor. Verileri, verilerin geçerliliğini doğrulamak için hizmet eden ancak bilginin kendisini göstermeyen bir “karma”, sayı ve harf dizisi üreten bir şifreleme algoritması aracılığıyla verileri çalıştırırlar.

Bu teknoloji, bit eşik ağının bir bloğun geçerliliğini anında kontrol etmesini sağlar. Son işlem yığınını araştıran kişinin yanlış bir şey yapmadığından emin olmak için tüm defterin taranması inanılmaz derecede zaman alır. Bunun yerine önceki bloğun karması yeni bloğun içinde görünüyor. En küçük detay bir önceki blokta değiştirilmiş olsaydı, bu karma değişecekti. Değişiklik zincirde 20.000 blok geride olsa bile, bu bloğun karması yeni yığın zincirleri oluşturacak ve şebekeyi devre dışı bırakacaktı.

Yine de, karma değer üretmek gerçekten de işe yaramaz. Bu süreç çok hızlı ve kolaydır; bu da kötü aktörlerin ağa hala haberi olabilir ve belki de yeterli bilgi işlem gücü göz önüne alındığında, hileli işlemlerden zincirde bir kaç blok geçmesine neden olabilir.

Bitcoin Protokolü

Ağın aldığı trafiğin türüne bağlı olarak, bitcoin protokolü, her 10 dakikada bir yeni bir bloğun hızını yakalama zorluğunu ayarlayarak, daha uzun veya daha kısa bir sıfır dizisi gerektirecektir. Şu anki zorluk 2,603 ​​trilyon civarında olup, 2009’da 1’den yükselmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...