Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Tesla'nın Yeni Otomobili Tesla Roadster

Tesla’nın Yeni Otomobili Tesla Roadster

Dünyanın en hızlı üretim otomobili yarış son aylarda en üst zirveye çıkmıştır. Önce Dodge Demon’ı izledikten sonra Hennessey Venom F5’e, en son olarak da ikinci nesil Tesla Roadster gündeme hızlı bir giriş yapmıştır

Tesla’nın spor otomobili olan Tesla Roadster, Amerika’ nın Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikle kitlelere sunulmuştur. Tesla CEO’su olan Elon Musk, Tesla’ nın yeni model arabası olan Tesla Roadster ve dünyanın merak içinde beklediği elektrik ile çalışan kamyonu ilk kez tanıtımı yapılarak görücüye çıkartılmıştır. Elon Musk, araç tanıtım gecesinde söz alarak yeni otomobili Tesla Roadster’ in tanıtımına “Çok çabuk hızlanabilen, müthiş bir araç yapmak istedik” sözleri ile ilgi çekici bir giriş yapmıştır. Elon Musk’ın iki başarılı şirketi olan Tesla ve SpaceX, hem yeryüzünde hem de gökyüzünde ulaşım teknolojileri üzerine gelecek vaat etmektedir.

Bilindiği üzere Tesla Motors’ un ilk otomobili, 2008 yılında tanıtmış olduğu Roadster modeliydi. Fakat şirketin bu ilk girişimi fazla rağbet görmedi ve Musk’ ın istediği seviyeye ulaşamadığı için sonrasında Musk ve ekibi başka bir yol izlemek zorunda kaldı. 2013 yılında Tesla Model S’ i piyasaya çıkarıldı. İşte bu girişim Tesla Motors’ un bir anda popülerleşmesini ve tercih edilmesini kolaylaştırdı. Hatta devamında çıkan otomobillerle Tesla’nın çok fazla ün kazanmasından dolayı, diğer otomobil üreticileri elektrikli otomobil projelerini hızlandırmak zorunda kaldı.

Bu girişimden ve üreticiden sonra akaryakıt ile çalışan araçlar başka projeler üretmeye çalışmaktadır.

Roadster’ in Özellikleri Nelerdir?

2020 yılında yola çıkması beklenen Tesla Roadster’ın 200 kWh’lık bataryası tam doldurulduğunda yaklaşık olarak 1000 km mesafe kat edecektir.

Elon Musk, Tesla’ nın spor otomobili Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfır kilometreden saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaşabildiğini söyledi ve seri üretimi olan araçlar içerisinde bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurgulamıştır.

Araba sadece 8.9 saniye içinde çeyrek mil sürükleme şeridi seyahat edebilmektedir.

Roadster 2.0 için geçici bir üst hız 250mph’dir.

Bu en üst hız, Koenigsegg CCR, McLaren F1 ve Ferrari LaFerrari gibi otomobilleri yendi.

Aracın üç ayrı motoru mevcuttur. Biri ön tekerleklere güç sağlarken diğer güç arka tarafa güç sağlıyor. Tüm tekerleklerden çekiş olmasını sağlayarak aracın hızlı bir şekilde ivme alması sağlanmaktadır.

Roadster, Model 3 gibi yanlara doğru yuvarlanan ve daha önce belirtilen araba tarzına benzeyen ızgaraya sahip diğer arabalardan farklı olarak daha ince bir burun yani ön kısmına sahiptir.

Son model otomobilin şu an da her performansı rekor kırmaktadır. Otomobilin içerisinde 4 adet koltuk bulunmaktadır. Araç tek kapılıdır. Açık havada kullanışlı olabilmesi için üstünün açılmasının yanı sıra bagaj üzerinde de cam tavan bulunmaktadır.

Tesla Roadster’ in Fiyatı

Tesla Roadster’a hayalleri işgal etmesinin yanı sıra sahip olmak isteyenin ödemesi gereken tutar, yaklaşık 250.000 Dolar (yaklaşık 1 milyon TL’dir) ve ilk alanlardan olmak isteniyorsa ise 50.000 Doları depozito olarak ödeme yapılması gerekmektedir.

Tesla Roadster, Ülkemize Gelecek mi?

Tesla Roadster’ ın ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı çıktığı günden beri merak konusu olmuştur.

Bu temaslardan sonra ülkemizdeki dağıtıcı şirketlerden bir kaçının, kısa sürede Tesla satışına başlaması mümkün bir hale dönüşmektedir. Şuan da bu ürünün bir bayisi Türkiye’ de bulunmamaktadır. Ancak Cumhurbaşkanı ile yapılan ziyaret böyle bir faaliyetin olabileceğini göstermektedir.

Bu markanın bu denli hızlı bir şekilde ilerlemesi rakip olan diğer araç firmalarını harekete geçirmektedir. Firmalar en hızlı, en pahalı, en konforlu gibi sıfatlar bularak araç modellerini ve markalarını olduğu yerden bir üst sınıfa yerleştirmek için çabalamaktadır. Benzin fiyatlarının artışı firmalara başka yollara sürüklemektedir. Güneş enerjisinden ve ya elektrik ile çalışan araçlara talep gün geçtikçe artmaktadır. Sadece elektrikli olmasıyla kalmayıp markayı diğer rakip firmalardan ayırt edilebilecek özellikler yüklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...