Pazar, Ağustos 1, 2021
Ana Sayfa Girişimcilik Yatırım Yapacaklara En Uygun Yatırım Tavsiyeleri

Yatırım Yapacaklara En Uygun Yatırım Tavsiyeleri

Küçük veya büyük miktarlarda yatırım yapacaklara en uygun yatırım tavsiyeleri dikkate alınarak önemli kazanımlar elde edilebilir. Yatırım; elinizde bulunan hazır değerlerin üretime, gelir sağlayan kanallara, taşınır veya taşınmaz mallara yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Günümüz ekonomik koşullarında girişimci ruhlu insanların yatırım yapabileceği oldukça geniş yatırım alanları bulunmaktadır.

Yatırım yapmak önemli bir ön çalışma gerektiren bir işlemdir. Yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle kendilerine yatırım yapacak uygun bir alanı belirlemesi gerekir. Yatırım yapılacak alanın doğru bir şekilde belirlenmesi ve yatırım analizi yapılması başarılı sonuçların alınmasında kilit role sahiptir. Yatırımların beklentiye göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Yatırım Vadeye Göre Hangi Çeşitlere Ayrılır?

Yatırımlar belirli bir gelir elde etmek üzere gerçekleştirilen girişimlerdir. Bir yatırım yaparken yapılan yatırımın geri dönüşü için üç çeşit vade seçeneği bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kısa vadeli yatırımlar
 • Orta vadeli yatırımlar
 • Uzun vadeli yatırımlar

Olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Yatırım yapacaklara tavsiyeler öncelikle bu vadeler üzerinden kendilerine uygun geri dönüş belirlenerek yapılmalıdır. Uzun vadede geri dönüşü olacak bir yatırım girişimine kısa sürede yüksek gelir elde etmek amacıyla giriş yapacak olanların büyük ölçüde başarısızlıkla karşılaşmaları yüksek ihtimallidir.

Kısa Vadeli Yatırımlar

İstikrarsız ekonomik koşulları bulunan ortamlarda kısa vadeli yatırım araçları kullanmak yatırımcıların en fazla tercih ettiği yöntemdir. Çünkü kısa vadeli yatırımlarda bekleme süresi daha az bu karşılık kâr etme olasılığı da oldukça yüksektir. Kısa vadeli yatırımların 1 günlükten 2 haftaya kadar belirlenen süre aralığında geri dönüş sağlayan yatırımlardır. Kısa vadeli yatırım araçları arasında;

 • Hisse senedi
 • Yatırım fonları
 • Altın
 • Sanal paralar
 • Vadeli mevduatlar
 • Forex

Gibi yatırım kanalları kısa vadeli yatırım araçları olarak görülmektedir. Kısa vadeli yatırımlarda anlık fiyat değişimleri takip edilerek al/sat yapmak üzerine kurulu bir sistemdir.

Orta Vadeli Yatırımlar

Orta vadeli yatırımlar yapıldıkları tarihten itibaren en az 2 hafta en fazla 3 ay gibi bir sürede geri dönüşü planlanan yatırımlardır. Yapılacak yatırımın türüne göre bu sürelerde değişiklikler ortaya çıkabilir. Orta vadeli yatırım araçları arasında döviz, mevduat faizi, altın, sanal paralar, tahvil ve bonolar sayılabilir.

Hisse senedi, sanal para ve vadeli mevduat yatırımları bekleme sürelerine göre kısa ve orta vadeli yatırım araçları olarak kullanılmaktadır. Bu tür yatırım araçları kullanılırken kâr marjı yakalandığı takdirde süreye bakılmaksızın satış yapılarak gelir elde etmek mümkündür.

Ancak yatırım yapılan varlığın fiyatının düşmesi durumunda yatırımın üzerinde bir değere çıkmasını beklemek gerekir. Orta vadeli yatırım araçları arasında düşme riski olmayan likit fonlar yatırımcıların en fazla tercih ettiği yatırım aracıdır.

Uzun Vadeli Yatırımlar

Uzun vadeli yatırımlar denilince süresi en az 6 aydan en fazla 2 yıla kadar geri dönüş sağlayan yatırım türleri söz konusu olmaktadır. Uzun vadeli yatırımların genellikle yüksek oranda geri dönüşü olmaktadır. Uzun vadeli yatırım araçları arasında devlet tahvilleri, bono, taşınır veya yatırım amaçlı gayrimenkuller sayılabilir.

Günümüz koşullarında ev, araba ve arsa önemli getiri sağlayan yatırım araçları arasında sayılmaktadır. Bunun yanında uzun vadede kâr payı sağlayan hisse senetleri de yatırımcılarına ciddi kazançlar elde etme fırsatı sunmaktadır. Uzun vadede bankalara açılan vadeli mevduat hesapları yatırımcıların daha yüksek oranlarda faiz getirisi kazanmasını sağlamaktadır.

Sanal Yatırım Araçları

Sanal yatırım araçları değişken piyasa koşullarında yatırımcılarına büyük gelirler sağlayan yatırım yolları arasındadır. Peki, sanal yatırım araçları nelerdir ve kazanmak için nasıl yollar izlenmelidir? Sanal yatırım araçları arasında en gözde yatırım araçları sanal paralar ve borsa piyasalarıdır. Ülkemizde sanal paralar konusunda en yoğun ilgiyi Bitcoin görmektedir. Bitcoin yatırımı yapacaklara tavsiyeler ise şöyledir;

 • Küçük tutarlarda başlangıç yapmak
 • Değişimleri takip etmek
 • Ani düşüşlerde alım yapın
 • Paniklemeyin
 • Güvenli bir yerden temin edin

Bitcoin günümüzde oluşturulan kripto para piyasasının %45’ini elinde bulundurmaktadır. Ocak ayında Bitcoin bir günlük işlem hacmini 205 milyon $ olarak gerçekleştirerek bir rekor kırmıştır.

Yatırım Aracı Olarak Borsa

Borsa yatırımcıları yüksek risk oranlarını göze alarak ciddi bir kazanım sağlayabilir. Borsa yatırımı yapacaklara tavsiyeler göz önünde tutulduğunda başlıca önemli hususlar şu şekilde ortaya çıkmaktadır. Uzun vadeli planlar yapın, bir anda büyük alımları yapmayın, hissesini almayı düşündüğünüz firma hakkında bilgi toplayın, kâr payı dağıtımlarına bakın, ani fiyat düşüşlerinde alım yapmak üzere bir kenarda nakit bulundurun.

Paranızın tamamını tek hisseye yatırmayın bunun yerine birkaç tane farklı hisseye yatırım yaparak olası risklerde düşüşleri sübvanse edecek şekilde ayarlama yapın. Borsaya yeni giriş yapıyorsanız muhakkak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olarak borsaya yatırım girişiminde bulunun. Yüksek risk barındıran hisselerden uzak durun. Daha kurumsal ve büyük firmalara ait hisseleri almaya çalışın.

Borsaya kısa vadeli planlara yaparak girmek en büyük risk unsurudur. Borsaya kısa vadede ihtiyaç duyacağınız ve kredi kullanarak elde ettiğiniz paralar ile girmek sizi büyük bir yükün altına sokabilir. Borsada bu kadar büyük risklerin yanında ciddi kazanımlar elde etmek de mümkündür. Doğru bilgiler ışığında alınacak hisseler kısa ve orta vadede büyük kazançlara dönüşebilir.

Doğru Yatırım Aracı Nasıl Belirlenir?

Doğru yatırım aracını belirlemek için öncelikle yatırım yapılacak alanın belirlenmesi ve bu alan hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Unutulmamalıdır ki hangi alanda olursa olsun yatırım yapmak risk içeren bir durumdur.

Yatırım yaparken bu riskleri göze almak için yapılaması gereken ise doğru bilgiler ışığında yatırıma yapmaktır. Yapılan yatırımın vadesini belirlemek yatırıma yönlendirilecek paranın geri dönüşü açısından önemlidir. Çünkü kısa vadede ihtiyaç duyulacak bir paranın uzun ya da orta vadede getiri sağlayacak bir yatırıma yönlendirilmesi kayıplara sebep olacaktır.

Yatırım Yapmak İçin Altın Kurallar Nelerdir?

Yapılmak istenilen yatırım araçları nelerdir belirlenmeli. Yatarımın riskleri ve avantajları analiz edilmeli. Hazır değerlerin (nakit) tümünü yatırıma yönlendirme yapılmamalı. Mümkünse yatırım birkaç farklı araç kullanılarak yapılmalı. Yapılan yatırımın sürekli olarak takip edilmesi önemlidir.

Özellikle borsa, altın, hisse ve döviz yatırımlarında en yüksek seviyeler yakalandığında satış yapılarak riski en az seviyeye indirmek gereklidir. Yatırım yapılan araçlarda ani fiyat düşüşlerinde panik yapmadan araştırmak ve beklemek gerekir. Ani düşüşler karşısında yapılan satış girişimleri çok büyük zararlara yol açabilir. Ani düşüşlerde alım yapabilmek için ise nakit bulundurmak avantaj sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...