Pazar, Ağustos 1, 2021
Ana Sayfa Girişimcilik Mikro İşler Yaparak Para Nasıl Kazanılır?

Mikro İşler Yaparak Para Nasıl Kazanılır?

Mikro işler yaparak para nasıl kazanılır? Konusunda bilgiler vereceğimiz bu yazıyla, kendi işinin patronu olmak isteyen veya ek gelir elde ederek gelirini artırmak isteyenlere, konu hakkında aydınlatıcı ve ilham verici bilgileri derlemeye çalıştık.

Herhangi bir kişiye ve kuruma bağımlı olmadan çalışmak, evden çıkmadan gelir elde etmek, ek iş yaparak gelir düzeyini artırmak, çalışma saatlerini esnekçe belirleyebilmek… Sebepleri ve gerekçeleri farklı da olsa, pek çok insan mikro işler yaparak para kazanmak konusuyla daha yakından ilgilenmeye başladı. İnternetin sunduğu sınırsız imkânların da eklenmesiyle birlikte, büyük sermayeler gerektirmeden, mikro işler yaparak para kazanan insan sayısı hiçte azımsanmayacak kadar fazla. Üstelik bu insanların büyük bir bölümü, neredeyse geçiminin tamamını mikro işler sayesinde kazandığı para ile sürdürmeyi başarıyor.

Mikro İşler Nedir?

Her insan adım attığı iş dünyasında, başladığı işin başarılı olmasını ve zaman içinde başarısının artmasıyla, elde edeceği karın yükselmesini temenni eder. Bir işin başarıya ulaşması, şüphesiz o işin ne kadar sermaye ile kurulduğuyla alakalı değildir. Başka bir deyişle, bir işin başarıya ulaşması için mutlaka büyük sermayelerle kurulmuş olması gerekmez.

Çok büyük sermayelerle kurulan bir iş, gerektiği şekilde yürütülmediğinde başarısızlığa uğrayabilir. Bunun gibi, çok küçük sermayelerle başlayan bir işte, doğru yönetilip yönlendirildiğinde, büyük gelir getiren bir işletme performansı sergileyebilir.

Mikro işler nedir sorusunun cevabını bu aşamada verebiliriz. Mikro işler, herhangi bir iş fikrinin mikro ölçekler dâhilinde yapılmasını ifade etmek için kullanılır.

Üretim Bir Sermayedir

Sermaye denilince akla ilk gelen şey para ve parasal değeri olan maldır. Ancak üretimde bir sermayedir. Emek harcanarak üretilen, ortaya çıkarılan bir ürün veya bir hizmetinde mali bir değeri vardır. Mikro işler yaparak para kazanmanın temeli buna dayanır. Bedensel veya fikirsel çalışma sonucunda ortaya çıkaracağınız herhangi bir mal ve hizmeti satarak para kazanmanız mümkündür. Ürettiğiniz mal veya hizmeti pazarlama konusunda ise sabit bir pazar arayışında olmak zorunda da değilsiniz. Çünkü internet dünyasının sunduğu avantajlar sayesinde, kendinize dünyanın her yanından ulaşılabilecek bir pazarlama alanı bulmanız son derece kolay olacaktır.

Bir işe yatıracak büyük sermayeniz yoksa veya risk almadan küçük ve sağlam adımlarla hareket etmek istiyorsanız mikro sermayeli işler sizin başvurabileceğiniz bir yöntem olabilir. Özel bir yeteneğiniz varsa, aldığınız özel bir eğitim söz konusuysa, bir işte ustaysanız, özel bir ilgi alanınız mevcutsa mikro işler yaparak para kazanmak tam size göre olabilir.

Mikro Sermayeli İşler Nelerdir?

Mikro sermayeli işlere örnekler vermeden önce, mikro sermayeli işlerin kurulmasına ilişkin bazı temel noktalara değinmekte fayda vardır.

Mikro sermayeli işler nedir, nasıl kurulur sorularının cevaplarını en doğru şekilde verebilmek için, öncelikle kendinizi iyi tanımaya ihtiyacınız var. İşe kendinizi ve yeteneklerinizi yakından tanıyarak başlamalısınız. Özel yeteneklerinizi, sahip olduğunuz bir eşyayı, aldığınız özel bir kurs veya eğitimi hatta ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi bile bir yatırım aracına dönüştürerek, mikro ölçekli bir iş kurabilirsiniz. Bu konuda sınırlayıcı bir tutum içerisinde olmamalısınız.

Mikro sermayeli bir iş kurmak için, öncelikle hangi alanda üretim yapacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra, işinizi sürdürmek için ihtiyaç duyacağınız materyalleri belirlemeli ve mutlak bir plan dâhilinde, aşama aşama ilerlemelisiniz.

Resmi makamlardan izin alınmasını veya resmi makamlara bilgi verilmesini gerektiren bir işle meşgul olacaksanız, işe başlamadan önce gerekli araştırmayı yaparak, başvuru süreçlerini tamamlamalısınız. Bunun dışında, çalışmanız neticesinde ortaya çıkacak ürünü veya hizmeti satacağınız alanları da önceden tespit etmeli ve bu alanlar hakkında bir ön çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Mikro İşler Nedir?

Mikro işler nedir sorusunun kuşkusuz birden fazla cevabı vardır. Bazı istisnalar dışında, hemen hemen her işi mikro ölçeklerle kurabilirsiniz.

Burada mikro işlerle ilgili birkaç örnek vermekle yetineceğiz. Ancak, yetenekleriniz, ilgi alanlarınız, becerileriniz, eğitim düzeyiniz, sahip olduğunuz menkul ve gayrimenkul mallar çerçevesinde, kendi işinizi oluşturarak, gelir elde etmenin pek çok farklı yöntemini bulabilirsiniz.

Büyük sermayelere ihtiyacınız olmadan, mikro işler yaparak para kazanmanızın mümkün olduğu alanlardan bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişisel Yetenekler Sayesinde verilen Hizmetler
  • Danışmanlık Hizmetleri
  • Aracılık Hizmetleri
  • Alım-Satım İşleri
  • E-Ticaret İşleri
  • Sahip Olunan Malların Kullanımı

Şimdi bu alanlarla ilgili, bazı somut iş örnekleri üzerinden konuyu daha detaylı inceleyelim.

Kişisel Yetenekler

Yemek pişirme, resim yapma, elişi ürünler yapma, tasarım işleri, grafik çizimler yapabilmek, tamirat tadilat işleri gibi becerileriniz varsa, bunlarla ilgili işlere yönelebilirsiniz. Evinizden yürütüp yönetebileceğiniz bu işler sermaye gerektirmeyen veya sadece küçük bir sermaye ile başlayabileceğiniz işlerdendir.

Danışmanlık Hizmetleri

Özel ilgi alanlarınız sayesinde edindiğiniz deneyimleri, hobilerinizin size kazandırdığı bilgileri, aldığınız özel bir eğitim veya kurs varsa bunun sayesinde edindiğiniz tecrübeyi kullanarak, bu alanda ihtiyaç duyan kişilere ücretli danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz.

Aracılık Hizmetleri

Bu konudaki en çarpıcı örnek hiç şüphesiz emlakçılık olacaktır. Emlakçılık temelinde bir aracılık hizmetidir ve günden güne büyüyen bu hizmet, günümüzde dev bir sektör haline gelmiştir. Özellikle tam zamanlı olarak çalışan insanlar, sadece emlak konusunda değil pek çok konuda kendilerine aracılık edilmesini isteyebiliyorlar. Bu konuda çevrenizdeki insanların ihtiyaçlarını gözlemleyerek, bu alanda çalışma yapabilir ve bu işten çok büyük paralar da kazanabilirsiniz.

Alım –Satım İşleri

İcra satışlarını, ikinci el alım satım işlemlerini, mezat satışlarını takip ederek, değerinden düşük fiyatlarla satın aldığınız ürünleri veya malları, aldığınızdan daha yüksek rakamlara satarak gelir elde edebilirsiniz. Zamanınız ve internet bağlantınız varsa işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

E-Ticaret İşleri

Bilgisayar kullanma ve internet dünyasına hâkimseniz, kendinize bir e-ticaret sitesi kurarak alım satım işleri yapabilirsiniz. Bundan başka kendinize bir blog kurarak, sosyal medya hesaplarını kullanarak, insanların ilgilerini çekecek video, görsel veya yazılar yüklemek suretiyle de gelir elde etmeniz mümkün. Sitenizin veya sayfanızın takip edilme oranıyla doğrudan bağlantılı olarak, ürün ve hizmet sektöründe hizmet veren kuruluşlar sizi reklamlarını yayımlama konusunda aracı olarak tercih edecektir.

Sahip Olunan Malların Kullanımı

Para kazanmak için, evinizde hiç kullanmadığınız odanızı seyahat severlere kiraya verebilirsiniz. Evinizin önünde sabahtan akşama kadar hiç kullanmadan bekleyen bir aracınızı gün içinde kullanılmak üzere kiraya vermeniz de mümkün. Aracınızın üzerine veya evinizin duvarına reklam alarak küçük de olsa gelir elde edebilirsiniz.

Netice itibariyle, mikro işler yaparak para kazanmak büyük sermayelerden ziyade, cesaret, yaratıcılık, yetenek ve emek isteyen bir alandır. Kendi işinizi kurmak ve işinizin patronu olmak istiyorsanız, mikro ölçekler dâhilinde iş yaparak ek gelir elde etmek niyetindeyseniz, çoğu zaman yaratıcılığınızı ve cesaretinizi kullanmanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...