Cumartesi, Haziran 19, 2021
Ana Sayfa Bitcoin En Karlı Hangisi Altcoin mi? Bitcoin mi?

En Karlı Hangisi Altcoin mi? Bitcoin mi?

Kripto para piyasasında oldukça dalgalanmaların yaşandığı bu günlerde yatırımcılar en karlı hangisi altcoin mi? bitcoin mi? Sorusunun cevabını arıyor. Son 2 aylık süreçte kripto para piyasasında çok büyük yükselişler ardından ise yine aynı derecede büyük düşüşler yaşanmıştı.

Bu piyasaya bakıldığında bazı kripto paralar neredeyse yüzde 300’e varan kazançlar sağlarken özellikle Corona virüsünün tüm dünyayı etkilemeye başlaması ile birlikte bitcoin ve altcoinde büyük düşüşler yaşandığı görüldü. Önümüzde ki dönemde tekrar büyük bir yükseliş beklentisi olması nedeniyle yatırımcılar altcoin çeşitlerine mi yoksa başta Bitcoin ana kripto para çeşitlerine mi yatırım yapmaları gerektiklerini merak ediyor.

Bitcoin Nedir?

Yatırımcıların en karlı hangisi altcoin mi? bitcoin mi? Sorusuna en net cevabı verebilmek için bu kavramların tam olarak anlamını bilmekte ve arasında ki farklılıkları kavramakta fayda oluyor. Ancak bu şekilde en doğru yatırım tercihi yapılabiliyor.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzunu kullanan bir kişi ya da ekip tarafından yayınlanan bir doküman arayıcılığı ile hayata geçirilmiş herhangi bir sahipliği ya da merkezi kontrolü olmayan bir ödeme aracı olarak kabul edilen sanal bir para birimi olarak görülüyor.

Bitcoin Blokzinciri

Bitcoin, kripto para piyasasının temel işleyiş yapısı olan Blokzinciri teknolojisi ile çalışan, tamamıyla dijital bir para birimi, sanal bir ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir iş birliği ağı olarak tanımlanıyor.

Bitcoin blok zinciri üzerinde, kullanıcılar birbirleri ile herhangi bir aracı olmadan doğrudan Bitcoin transferi yapabiliyor. Transferler herhangi bir merkeze bağlı olmayan tamamen dağınık bir halde bulunan kayıt ve mutabakat sistemine kaydediliyor. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blockchain yani blokzinciri adı veriliyor.

Şifreli Para Transferi

Bitcoin ağı vasıtasıyla transfer edilen sana para biriminin değer sembolü Bitcoin (BTC) olarak tanımlandırılıyor. Bitcoin, Blokzincirinin şifreli para transferi ve işlem yapısı nedeniyle kriptopara olarak da günümüzde tanınıyor.

Bu anlamda günümüzde Bitcoin ana coini ve neredeyse binlerce altcoin çeşidi bulunuyor. Bunların hepsi genel olarak kripto para piyasası olarak adlandırılıyor. Bu kripto paralar fiziki olarak kullanılmayan, tamamen dijital ortamda üretilip, eşler arası ağ üzerinden transferi mümkün oluyor.

Altcoin Nedir?

Kripto para piyasasında sayıları neredeyse binleri geçen altcoin tabiri genel olarak Bitcoin teknolojisinden esinlenen fakat bu teknolojide ki eksiklikleri gidermeyi amaçlayan ve bu teknolojiyi daha üst seviyeye çıkarmak amacıyla oluşturulan kripto paralara verilen genel ad olarak ifade ediliyor. Altcoin farklı bir algoritma yapısına sahip olan şifrelenmiş kripto para çeşitleri olarak biliniyor.

Altcoinler Bitcoin’e göre daha yenilikçi ve ortaya çıkan güvenlik açıklarını önleme anlamında daha yüksek bir performans sergiliyor. Dünya genelinde Altcoin popülerliğini hacimlerine göre sınıflandırılıyor. Dünya çağında yüzlerce altcoin çeşidi olsa da hacim olarak bunların belirli bir kısmı dünya üzerinde etkin bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yatırımcılar için Bitcoin ve altcoin arasındaki farklar yatırımcıların en karlı hangisi altcoin mi? bitcoin mi? Sorusuna cevap bulması anlamında büyük bir önem gösteriyor. Bitcoin ve altcoin arasında farklar ise;

  • Bitcoin teknolojisi herhangi bir merkeze bağlı olmayan bir yapısı bulunmakla birlikte altcoinlerin çoğu merkezi sistemle bağlı bir şekilde bulunuyor.
  • Altcoin çeşitlerinin hayatta kalması için geliştirici ekibinin ve yatırımcıların bilinmesi gerekirken, Bitcoin bu anlamda böyle bir zorunluluğu bulunmuyor.
  • Bitcoin kaynağı bilinmeyen bir ağ yapısı kullandı için bu kripto para üzerinden yapılan hiçbir işlem izlenemezken altcoinlerde bu durum da kaynağını tespit edilmesi çok daha kolay oluyor. Hatta bu altcoinlerin mahkeme kararı ile kapatılması bile muhtemel olabiliyor.
  • Altcoinlerde hesap dondurma gibi durumlar son dönemde sıklıkla görülürken Bitcoin bu anlamda çok daha özgür ve sorunsuz bir yapıya sahip olduğu görülüyor.

Bitcoin ve altcoinler arasındaki farklar göz önüne alındığında altcoin teknolojileri bazı avantajlar ortaya koysa da güvenlik ve özgürlük anlamında Bitcoin teknolojisinin çok daha iyi durumda olduğu ve daha avantajlı olduğu görülüyor.

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirliyor?

Bitcoin ya da diğer altcoinlere yatırım yapmak isteyenler için kripto para piyasasında yer alan sana para birimlerinin fiyatını kim belirliyor sorusu merak uyandırıyor. Kripto para piyasasının fiyatları tamamen arz talep dengesine göre belirleniyor.

Bitcoin kripto para alım satımı gerçekleştiren platformların alıcı ve satıcı emirlerini birbiri ile eşleştirmesi ile fiyat ortaya çıkıyor. Alıcıların yoğun olduğu dönemde fiyat artışları yaşanırken satıcıların yoğun olduğu dönemde ise fiyat azalışları görülüyor. Özellikle Boğa ve ayı piyasası dönemlerinde büyük yükseliş ve düşüşler yaşanabiliyor.

En Popüler Altcoin Çeşitleri

Günümüzde sayıları binleri bulan altcoin çeşitleri olsa da bunların birçoğu hacim ve güven anlamında yetersiz oldukları için yatırım yapılabilme anlamında sınıfta kalıyor. Altcoin alarak yatırım yapmak isteyenler ise genel olarak hacim anlamında ilk 20 biraz daha risk almak isteyenler ise ilk 100 altcoin çeşidinden birini tercih ediyor.

En çok ilgi gören altcoin çeşitleri ise Ethereum, Ripple, Tether, Litecoin, EOS, Tezos, Tron, Cardono, Binance Coin, TAGZ5 olarak ön plana çıkıyor. Liste çok uzun olsa da günlük işlem hacmi ve piyasa değeri gibi kriterlere göre yatırım yapılacak altcoin çeşitleri belirlenebiliyor.

Kripto Para Piyasasına Yatımı İçin Doğru Zaman Mı?

Kripto para piyasasında en karlı hangisi altcoin mi? bitcoin mi? Sorusunun cevabını vermeden önce yatırım için en doğru zamanın olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bilindiği gibi kripto para piyasası hem yükseliş hem de düşüş anlamında çok keskin hareketler sergileyebiliyor. Bu sebeple yatırım için en doğru zamanın belirlenmesi hangi kripto paraya yatırım yapılacağından çok daha önemli oluyor.

Yatırım anlamında yapılacak en küçük bir hata büyük kayıplara neden olabilirken en doğru zamanda yatırımın yapılması durumunda yüksek kazançlar sağlanabiliyor. Kripto para piyasası son 2ay içerisinde son derece büyük bir yükseliş ve devamında dünya ekonomisini büyük çapta etkileyen ölümcül Corona virüs ile büyük kayıplar yaşamıştı.

Şimdi ise özellikle aysa ülkelerinde virüsün etkisinin azalması ile birlikte önümüzde ki süreçte tekrar kuvvetli bir artış yaşayabileceği kripto para uzmanları tarafından ön görülüyor. Bu sebeple bir süre daha beklemekte fayda olabilir.

Bitcoin Mi Yoksa Altcoinler Mi Tercih Edilmeli?

Önümüzde ki süreçte yatırımcıların en karlı hangisi altcoin mi? bitcoin mi? Konusunda ki tartışmalarında cevap alınacak risk ve yatırım oranı ile doğrudan orantılı oluyor. Bitcoin işlem hacmi ve piyasa değeri anlamında kripto para piyasasında ki yükselişlere her zaman öncülük ediyor. Bu sebeple ilk olarak Bitcoin ile yatırıma başlayıp daha yüksek kazançlar ile devamında farklı altcoinlere yönelmek en doğru yatırım stratejisi olarak görülüyor. Garanti kazanç anlamında Bitcoin her zaman bir adım öne çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...