Cumartesi, Haziran 19, 2021
Ana Sayfa İnternetten Para Kazanma Youtube Nasıl Para Kazandırır?

Youtube Nasıl Para Kazandırır?

Youtube nasıl para kazandırır? Bu soru son zamanlarda birçok insanın karşısına çıkıyor. Doğal olarak bu sektöre atılmayı planlayan herkes, öncesinde mutlaka bu bilgiyi öğrenmek istemektedir.

Eskiden beri takip edilen birçok insan gözümüzün önünde, gerek Youtube reklamları veya gerek sponsorlu işler aracılığıyla ne kadar kazandığını ve ne kadar popüler olduğunu görüyoruz. Hatta bunlar tamamen girişimcilik başarıları olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Youtube uygulaması üzerinden nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız, hazırlanan bilgiler doğrultusunda yöntemleri takip edebilirsiniz.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

BU noktası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar gelir kaynağını sağlayan ve etkileyen maddeler olmaktadır. İşte detaylar;

 • Youtube İş Ortağı Programı yani YPP ile Youtube’dan nasıl para kazanılır,
 • Sponsorluk Teklifi İçin Neler Yapılmalıdır,
 • Kendi Ürün veya Herhangi Bir Hizmeti Satmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir,
 • Youtube Üzerinden Para Kazanmak İçin markalama, SEO ve Pazarlama Kullanma Yöntemleri,

Dikkate alınması gereken ana başlıklardır. Bunlar üzerinden rahatlıkla para kazanma yöntemlerine ulaşabiliyoruz. Şimdi bu detayları daha yakından inceleyelim.

1-Yotube İş Ortağı Programı ile Para Kazanma Yöntemi

Youtube uygulaması, 2018 yılı itibariyle, kullanıcı kitlesine kendi platformu üzerinden gelir elde etme imkânı sunmuştur. Böylece platform daha fazla kontrol sağlayabileceği için, para kazanma politikasını ciddi anlamda değiştirmiştir.

Artık Youtube kullanıcısı olan tüm kişiler, ürettikleri benzersiz içerik ve acıktıkları kanallar üzerinden ciddi derecede para kazanma şansına sahip olabilmektedir. Ancak bunun için ilk olarak yapılması gereken detay, Youtube İş Ortağı Programı’na başvuruş yapılması gereklidir. Yani öncelikle kişinin bu platforma paylaşım yapması için kabul edilmesi gerekiyor.

Youtube İş Ortağı Program’ına katılım için gerekli uygunluk şartları şu şekildedir;

 • Kanalınızın İş ortağı programı politikalarına uyduğundan emin olunmalıdır,
 • Size verile listede ki konumlarda ikamet ediyor olmak,
 • Son 12 ay içinde neredeyse 4000 saat üzeri genel izlenme süresine sahip olmak,
 • Oluşturulan kanalın en 1000 ve üzeri aboneye sahip olması,

Kabul edilmesi için gereken şartlar arasındadır. Böylece sorunsuz bir şekilde kayıt olunabilinir.

Youtube İş Ortağı Program’ına Başvuru Süreci

Bu soruda sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Bunun için birkaç adımda başvurusu süreci tamamlanmaktadır.

 • Öncelikle Youtube hesabına giriş yapılmalıdır,
 • Ardından İçerik Stüdyosu’na tıklanılmalıdır,
 • Sol kısımda yer alan menüde ‘Kanal- Durum ve Özellikler’ kısmına basılmalıdır,
 • Son olarak ‘Para Kazanma’ yazan kısmına altında yer alan ‘Etkinleştir’ seçeneğine tıklanılmalıdır,

Böylece yukarıda ki adımlar doğrultusunda kolaylıkla başvuruş süreci tamamlanmaktadır.

2- Sponsorluk Teklifi İçin Neler Yapılmalıdır?

En yaygın yol olarak, Youtube iş Ortağı Program’ı kullanılıyor. Ancak bunlar dışında da elbette ki para kazanma yöntemleri bulunuyor. Youtube üzerinden YPP haricinde para kazanma yöntemlerinden birisi de, popüler markaların ürün ve hizmetlerini pazarlamaktır. Yani kısacası influencer denilebilir.

Youtube uygulaması üzerinden kanal sahip olan birçok insanlar, bir miktar demografik ve bir miktar da psikografik özelliklere sahiptir. Yani asıl konu olarak bazı markalar bu pazarları hedef almaktadır. Dolayısıyla markalar sıfırdan takipçi kitlesi elde etmek ve bunun için ayrı bir mesai harcamak yerine, Youtube kitlesi yüksek kişileri hedef almaktadır.

3- Kendi Ürün veya Herhangi Bir Hizmeti Satmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Kanal yolundan gelir elde etmenin diğer bir yolu ise, tamamen benzersiz olan yani kendi yarattığınız ürünleri ve hizmeti satışa sunmaktır.

Platformu aktif olarak kullanan Youtuber’lar, e- ticaret platformu üzerinden kendine özel mağaza oluşturabilirler. Hatta bu sayede Youtube kanallarının erişimini de arttırarak, izleyicileri komple ödeme yapan kullanıcı haline getirebilirler.

Ne kadar yenilikçi olunursa, para kazanma imkânı da o derece artar. Bu gerek kahve bardağı, gerek şapka, gerek çanta veya logolar olabilir.

Eğer ki Youtube kanalınızda insanları motive edici bir hizmet paylaşıyorsanız, bunun için fiziksel bir kitap çıkarmayı planlayabilirsiniz. Hatta sanal ofis yardımıyla bireysel danışmanlık yapılabilinir.

Youtube uygulaması üzerinden ürün ve hizmeti satarak gelir elde etmek oldukça pratik bir işlemdir. Kendi iç dünyanızdan planlayarak, pazarlamak ve yaratıcı yollar aramak, farklı gelir kapıları araladığını görebiliyoruz. Bugüne kadar alışılmışın dışında ve izleyici kitlenin logolu ürünler satın almasıyla birlikte, farklı bir değer anlayışı sağlanılmaktadır.

4- Youtube Üzerinden Para Kazanmak İçin markalama, SEO ve Pazarlama Kullanma Yöntemleri

Aslında aşağı yukarı Youtube üzerinden para kazanma alternatiflerini görüyoruz. Teknik olarak çok farklı durumlar olmamaktadır. Şimdi daha gerçekçi para kazanma yöntemlerini sunalım. Diğer alternatifler bir sonra ki süreçte B planı olarak kullanılmalıdır. Asıl önemli olan ilk izlenimdir. Bunun yapmanın 3 basit yöntemi bulunmaktadır.

 • İlgili Olan takipçi ve İzleyici Kitlesini Oluşturmak,
 • Kanal ve Videoları Sık Sık Optimizme Etmek,
 • İçerikleri Youtube Dışına da Pazarlamak,

Gibi 3 yöntem de ifade edebiliriz. Böylece B planını zorlamadan rahatlıkla gelir kaynağı oluşmaktadır. Şimdi daha detaylı konuları belirtelim.

İlgili Olan takipçi ve İzleyici Kitlesini Oluşturmak

Öncelikle Youtube’de ciddi bir gelir elde edebilmek için içeriklere ilgili ve aktif takipçi kitlesi elde edilmelidir. Videolarda belirli aralıklarla görüntülenme sistemi planlanmalıdır. Böylece aktif bir para kazanma imkânı oluşturulabilinir. İlgili kitleyi çekebilmek için de benzersiz ve kaliteli bir içerik üretilmelidir. Bu durum kabul edilmeli ki zor bir iştir. Çünkü bunun için belli bir zamana, stratejiye ve yaratıcılığa gerek duyulmaktadır. Eğer ki sistemli bir çalışma düzeni oluşturulmazsa, insanlar kanalınızdan kolaylıkla çıkabilir.

Kanal ve Videoları Sık Sık Optimizme Etmek

Youtube kanalın başarısını attırmak için mutlaka videoların optimizme yapılması gereklidir. Yani teknikler yerinde ve zamanında yapılmalıdır. En alakalı olan içerikli olan videoları algoritma olarak sıralanmalıdır. Böylece insanlar kanalda ilgisini çeken videolara zor ulaşmamış olacaktır.

İçerikleri Youtube Dışına da Pazarlamak

Bu nokta da amaç sadece belli bir hedefle kendinizi sınırlamamanızdır. Yani yelpaze oldukça geniş ve karşımıza birçok imkân çıkıyor. Dolayısıyla kanalı daha ileri boyutlara taşıyabilmek için aktif web siteleri ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte yürütülmelidir. Böylece insanlar tek iletişim aracı ile değil, birçok iletişim aracı ile kanal sahibine ulaşabilmelidir. Diğer kanallar üzerinde de pazarlama konusunda yaratıcı olunmalıdır. Planlı dijital çalışmalar doğrultusunda gelir kaynağı, beklemeyen noktalara ulaşabilir. İşte Youtube uygulaması üzerinden para kazanma oldukça basit. Tek yapılması gereken belirli noktalara odaklanarak, hedef kitleyi doğru yakalamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...