Instagram Shop Nedir?

0
365

Instagram shop son dönemlerde kullanımı birçok bakımdan oldukça yaygınlaşan sistemler arasında yer almaktadır. Bu özellik ticari alanda faaliyet gösteren girişimcilere birçok noktada oldukça iyi destekler sunmaktadır.

Instagram shop sisteminin genel olarak oluşturma amaçlarından biri çeşitli türdeki e ticaret sitelerinin ürünlerini bu alan üzerinden uygun şekilde satabilmeleridir. Instagram genel olarak her bakımdan oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanıldığı için onlarla bu alan üzerinde etkileşime geçmek birçok bakımdan kolay olmaktadır.

Instagram shop özelliği sayesinde daima firmalar çok iyi şekilde müşteri bulma şansını elde edebilmektedirler. Bunun yanı sıra bu duruma paralel olarak da insanlar istedikleri ürünlere kolaylıkla erişebilme şanslarına sahip olurlar. Genel olarak bu sistemin işleyiş mekanizması bu yöndedir.

Instagram Shop Nedir?
Instagram Shop Nedir?

Instagram Shop ile Nasıl Hizmetler Alınır?

Günümüzde insanlar artık alışverişlerinin büyük bir çoğunluğunu online ortamda yapar bir hale gelmişlerdir. Çünkü insanların aradıkları birçok türde ürünü kolaylıkla dijital alan üzerinden kolaylıkla bulabilme şansları olmaktadır.

Instagram shop ile bu işlemler birçok bakımdan en kolay biçimde yapılabilmektedir. Bu sistemin gücünden faydalanarak her bakımdan ürünlere bakmak ve satın almak oldukça kolaydır. Bunun için yalnızca belli başlı birtakım adımların takip edilmesi gerekmektedir.

Bu sisteme genel olarak her Instagram kullanıcısı insan kolaylıkla giriş yapabilir. Bu noktada yapılması gereken ilk şey kullanıcıları Instagram üzerinde keşfet kısmına tıklamalarıdır. Bu işlemle birlikte onların karşısına oldukça fazla sayıda alışveriş sitesi ve ürünleri gelir.

Keşfet kısmı bölümü üzerinde alışveriş sekmesine tıklanması ve bu bölümün kişiselleştirilmesiyle birlikte ürün bulma işlemleri birçok bakımdan daha kolay yapılır. Bu adımla artık hangi türde ürün temin edilmek isteniyorsa ona yönelik olarak satın alım işlemlerine başlanır.

Instagram İçin Alışveriş Özelliği Gereksinimleri

Genel olarak Instagram sisteminde yer alan bu harika özellik her firma tarafından kullanılmaya uygun bir yapıdadır. Ancak bu kapsamda ilgili şekilde işlemler için önce bu duruma uyum sağlayacak şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

  • Instagram ve Facebook hesaplarının birbirileriyle entegrasyonu,
  • İşletme hesabı olarak bir Instagram hesabına sahip olunması,
  • Mevcut ve aktif olan bir E-ticaret sitesinin bulunması,
  • Satışı yapılacak ürünlerin tam olarak ilgili alanda yer alması,
  • Facebook Manager şirket sisteminde bir hesabın olması,
  • Katalog yöneticisiyle bir katalog bölümünün oluşturulması,

Instagram alışveriş özelliği için genel kapsamda öncelikli olarak bu gereksinimlerin yerine getirilmesine ihtiyaç vardır. Bu yöndeki koşullara gerekli şekilde uyum sağlandığı takdirde sorunsuz olarak bu hizmet bölümünün kullanılması aktif bir hale gelir.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Aktif Hale Getirilmesi

Instagram alışveriş özelliği günümüzde dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sistem son yapılan güncelleme ve birtakım değişikliklerden sonra Türkiye’de de aktif bir hale getirilerek kullanıma açılmıştır.

Bu sistemden elverişli koşullar çerçevesinde daima her girişimcinin faydalanabilmesi için gerekli şansları vardır. Yalnızca bu nokta gerekli şekilde birtakım aktivasyon işlemleri yapılmalı ve tamamlanmalıdır.

İlk aşamada bu noktada Facebook üzerinde Business Manager sisteminde bir işletme oluşturulmalıdır. Burada katalog yönetici bölümüne girilmeli ve katalog oluşturulmalıdır. Oluşturulmuş olan bu bölüm üzerine uygun şekilde ürünler eklenmelidir. Ardından alışveriş özelliğini aktif et kısmına tıklanmalı ve ilgili işlemler tamamlanmalıdır.

İlgili Ürünlerin Satışa Hazır Hale Getirilmesi

Alıveriş özelliği aktif hale getirildikten sonra artık birçok sonraki önemli aşama olan ürünlerin satış hazır bir hale getirilmesi aşamasına geçilmelidir. Bu kapsamdaki işlemler de diğerleri gibi oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir.

Bunun için sadece birkaç küçük işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Satışa sunulacak ürünler post olarak paylaşılmalıdır. Ancak bunu yaparken buna uygun şekilde alışveriş özelliği de eklenmelidir. Bu işlem sonrasında artık alışveriş özelliği kullanılmaya başlanmış demektir.

Katalog Onaylanması Aşaması

Instagram shop özelliğini aktive etme noktasında genel olarak her biri aşama oldukça önemlidir. Katalog oluşturması bölümü de bu doğrultuda önemli olanlar arasında yer almaktadır. Bu bölümde ilgili düzenlemeleri mutlaka en iyi şekilde ve özen bir şekilde yapmak gereklidir.

Uygun şekilde ayarlamalar yapıldıktan sonra oluşturulan katalog bölümünün onaylanması için bir süre beklenmesi gereklidir. Bu süre zarfından sonra gerekli kontrollerden sonra işlem onaylanır ve bu doğrultuda işlem tamamlanır.

Instagram Üzerinde Ürün Görme İşlemleri

Instagram üzerinde ürün görme işlemleri genel olarak oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için Instagram üzerinde post ya da hikâye tarzında bir gönderi oluşturulmalıdır. Daha sonra ilgili alandaki paylaş bölümünden ürünleri etiketle kısmı seçilmelidir.

Devamında ise ürün çıkartma kısmına dokunulması gerekir. Bu aşamaya gelindikten sonra katalog bölümünden etiketlenmek istenen ürün seçilmeli ve etiketin istenen herhangi bir yere sürüklenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise paylaş işlemiyle bu süreç tamamlanmalıdır.

Instagram
Instagram

Ürün Etiketleme İşlemleri

Instagram üzerinde kolaylıkla ilgili adımlar izlendiği takdirde ürün etiketleme işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır. Paylaşımların üst kısmında çanta biçiminde bir bölüm görülür. Bu bölüme dokunulmasıyla birlikte ürün bilgilerini de görebilmek mümkün olur.

Ürün etiketleme işlemi için hesaba girişten sonra profildeki üç noktaya dokunulmalıdır. İşetme ayarları kısmından alışveriş kısmı seçilmeli ve işleme devam edilmelidir. Shopping işlemleri için hangi katalog kullanılacaksa o seçilmeli ve bitti kısmına tıklanarak etiketlemelere başlanmalıdır.

Instagram Shop Kullanımıyla İlgili Önemli Noktalar

Bazı durumlarda bu hizmeti kullanırken bir sorun çıkabildiğinden daima her aşamada uygun şekilde hareket etmeye çalışmak gerekmektedir. Sonrasında düzenleme yapılması şansı olmadığı için hikayelerde ilgili düzenlemeleri en başta yapmak gereklidir.

Hikayelere yalnızca bir ürün eklenebildiği için bu konuda uygun kararı buna göre vermek gerekir. Katalog bölümüne eklenen ürünlerin doğrudan Instagram shop kısmına da eklendiği bu noktada daima bilinmelidir. Çoklu olan görseller 20 adete kadar etiketleme yapılabilecek bir özelliktedir. Bunun yanı sıra tekli görsellerde ise bu sayı 5 ile sınırlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.