Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?

Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?

Borsa işlemleri yapmak isteyenler, bankalar ya da aracı kurumlar vasıtasıyla yatırımlarını yapabiliyorlar. Borsa tahvil temin etme işlemleri, devlet ya da şirket tahvillerini portföye eklenerek borsa aracı kurumu üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bankalarda yatırım hesabı bulunanlar ya da aracı kurum şirketlerinde hesap açanlar işlemlerini yapabilecektir.

Aracı kurumlara, istenilen tüm belgeleri eksiksiz temin edenlerin aktif borsa yatırımcı hesabı hemen oluşturulacaktır. Her yatırımcı, yatırmış olduğu para miktarına göre tahvil alımı yapabilecektir. Yatırımcılar için işlem limit sınırlaması bulunmamaktadır. Yatırımcılar, yatırımları için belirledikleri tahvilin minimum değerine göre yatırımlarını yapmaya dikkat etmelidir.

Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?
Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?

Tahvil Nedir?

Borsa tahvil temin etme işlemlerinde önce, tahvilin ne demek olduğu ve nasıl işlem yapıldığı bilinmelidir. Tahvil, kurumsal işletmeler ya da devletlerin finansal ihtiyaçları için yatırımcılara belirli süreliğine sabit ya da değişken faizli borç verdiği, vade sonunda da faiz getiri kazancı sağladığı yatırım türüdür. Özel şirketler, kısa vadeli finansman ihtiyaçları için tahvil çıkartır ve borsa üzerinden yatırımcıların almaları sağlanır.

Kısa vadeli tahviller genellikle 6 aylık olarak sunulur ve 6 ayda bir yatırımcıya, faiz ödemesi yapılmaktadır. Tahvil için belirlenen süre dolduğunda, şirket ya da devlet, yatırımcıdan anapara karşılığında tahvili geri almaktadır. Vade süresi boyunca yatırımcıya ödenen faizler, tahvillerin getirmiş olduğu kazançlar olarak kabul edilir. Şirketler bu yöntem ile kısa vadede finansman ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Tahvil Yatırım Nasıl Yapılır?

Tahvil yatırımı yapmadan önce ülke ekonomik durumunu, piyasa analizlerini iyi yapmak ve bilen kişilerden destek almak gerekiyor. Güvenilir tahvil yatırımları yapmak isteyenler, sabit faizli tahvil seçeneklerini tercih etmektedir. Sabit faizli tahviller için faiz ödemeleri 6 ayda bir yapılmaktadır.

Devlet tahvillerinde faiz ödememe gibi bir risk bulunmadığı için yatırımcıların çoğu devlet tahvillerini takip etmektedir. Borsa tahvil temin etme ve yatırımları, aracı kurumlarda oluşturulan hesaplara yatırılan para miktarı ile yapılmaktadır. Özel şirket tahvillerinde bazı riskler bulunmaktadır.

Bu riskler şunlardır;

 • Faiz ödemeleri,
 • Anapara ödemeleri,
 • Temettü ödemeleri,

Özel şirket tahvillerinde bu riskler vardır ve güvenilir şirketler seçilmeye özen gösterilmelidir. Devlet tahvillerinde faiz ödeme riskinin olmaması, güvenli yatırım seçeneklerinin daha iyi değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Borsada Yatırım

Borsa yatırımları, parasını değerlendirmek isteyenlere birçok seçenek sunmaktadır. Piyasa endekslerine göre kazanç hesaplaması yapıldığı için yatırımlar kısa vadeli ve uzun vadeli olarak yapılmaktadır. Borsada yatırım yapmak ve risk almak istemeyen yatırımcıların çoğu tahvil yatırımlarını tercih etmektedir. Borsa verilerinde anlık yükselişler ya da düşüşler, birçok yatırımcıda panikleme oluşturmaktadır.

Bu riske girmek istemeyenler, sabit faizli borsa tahvil temin etme işlemlerini yaparak, yatırımlarını garantiye almaktadır. Yatırımcılar, yatırım risklerini yönetebilmek için tahviller ve borsa piyasaları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Borsada işlem yapılan hisse senetleri yüksek getiri sağlayabildiği için anlık düşüşler ile zarara da neden olabilmektedir.

Tahviller ve Faiz Oranları

Borsa piyasalarında, tahviller ile faiz oranları arasında ters orantı olduğu bilinmektedir. Ülke ekonomi verilerinde yaşanan değişiklikler faiz oranları doğrudan etkilemektedir. Faiz oranları artarken tahvil değerleri düşecektir. Faiz oranlarının yükselmesi demek yatırımcıların, yükselen faiz oranı kadar zarar etmesi demektir.

Borsa yatırımcılar, hangi şirket ya da devletin tahvilini almak istiyorsa, işlem öncesinde ekonomik durum analizlerinin doğru yapılması, ülke merkez bankası faiz oranları açıklamaları takip edilmelidir. Tahvil ve faiz oranlarının belirlenmesi, ülke ekonomisinde yaşanan büyüme ve daralmaya bağlıdır. Tahviller, kazanç durumlarına göre değişken faizli ya da sabit faizli olarak piyasaya sürülür.

Tahvil Unsurları

Borsada işlem gören tahvil ürünlerinin birçok çeşidi vardır. Tahvil değerli kağıttır ve bu değerli kağıdın tüm özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Tahvil yatırımlarında göz önüne alınması gereken hususlar şunlardır;

 • Vade tarihi,
 • Sermaye oranı,
 • Faiz ödeme tarihi,
 • Kazanç oranı,
 • Faiz kapsamı,
 • Karlılık bilgileri,
 • Toplam faiz ücretleri,
 • Uzun vadeli borç oranı,
 • Tahvil verimliliği,

Bu hususlar göz önünde bulundurularak, tahvil seçimi yapılmakta ve yatırımlar değerlendirilmektedir. Borsa yatırımcıları, risk analizlerini yaparak, özel şirket ya da devlet tahvillerine karar verebilmektedir. Vade süresi dolduğunda, ana para ve faiz ödemesi alınarak, tahvil olarak bilinen değerli kağıtlar iade edilir.

Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?
Borsa Tahvil Temin Etme Ne Demektir?

Tahvil Yatırımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsada yatırım yapanlar, risk dengesi kurabilmek için hisse senedi portföylerine tahvil eklemesi yapmaktadır. Oluşabilecek riskleri azaltmak isteyenler, bir ürüne para yatırmak yerine birden fazla ürün çeşidine yatırım yapmayı tercih etmektedir. Hisse senetlerinde anlık piyasa değişimleri yaşandığı için tahvil yatırımları daha güvenli bulunmaktadır. Yatırımlarında risk yaşamak istemeyen, sabit ve az gelir elde etmeyi düşünenler, hesap oluşturdukları aracı kurum üzerinden tahvil alım satımı yapabilmektedir.

Tahviller, yatırım araçları içerisinde en güvenli yatırım alternatiflerinden birisi olarak gösterilmektedir. Yatırımcılar, tahvil aldıklarında, vade sonuna kadar ellerinde tuttuklarında, belirlenen sabit oranda kar elde edebileceklerdir. Vade süresi dolmadan tahvil satışı yapanlar, piyasa koşullarına göre kar ya da zarar durumu ile karşılaşabilecektir. Faiz oranlarını düşmesi, tahvillerde fiyat yükselmesi yapacak ve yatırımcıya kar sağlayacaktır. Faizlerin yükselmesi ise tam tersi durumun meydana gelmesine neden olacaktır.

Piyasa Analizi

Tahvil yatırımları için tahvilin işlem göreceği piyasanın ve ülke ekonomik durumunun iyi analiz edilmesi, piyasaların tanınması gerekiyor. Yatırımcılar, yatırımlarına başlamadan önce bu konuda araştırma yapmalı ve eğitimler almalıdır. Yapılan piyasa analizleri, borsanın ve tahvil yatırımlarının oluşturabileceği tüm risklerin ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin görülmesini sağlayacaktır.

Aracı kurumlar, müşterilerine ilk başta yatırım simülatörü üzerinden sanal işlemler yaptırarak, piyasa analizlerini görmelerini ve yapmalarını sağlamaktadır. Tahvil yatırımlarını doğru yönetmek isteyenler, tahvil ile hisse senedi arasındaki farklı bilmeli, tüm risk seçeneklerini değerlendirerek, yatırım portföyünü oluşturmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...