Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarlarda, internet erişimi için en fazla Google arama motoru ve onun gelişmiş uygulaması olan chrome kullanılmaktadır. Google chrome kullanmaya başlayanlar, web sitelerinden gönderilen çeşitli bildirimleri almaktadır. Bazı kullanıcılar, gelen bildirimleri dikkat dağıtıcı olarak görmekte ve bunları engellemek istemektedir. chrome’da masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma işlemleri ayarlar bölümünde yapılacak işlemler ile kolaylıkla halledilebilmektedir.

Google chrome kullanıcılara sunduğu pratiklik ve performansı nedeni ile kullanıcıların vazgeçmeden kullanmaya devam etmesini sağlıyor. Bilgisayarda çalışırken, zamansız gelen bildirimler, can sıkmaya ve çalışma performansını etkileme başlamaktadır. Her kullanıcı yapacağı birkaç adımlık basit işlemlerle masaüstü bildirimlerini devre dışı bırakabilmekte ve bir daha bildirim almamaktadır.

Web Sitelerinden Gelen Bildirimleri Engelleme

İnternet siteleri tarafından uzantı ve uygulama bildirimleri gönderildiğinde, chrome kullanıcıyı uyarmaktadır. chrome’da masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma işlemleri ile bildirimlerin gelmesi engellenebilmektedir.

Tüm web sitelerinden gelen bildirimlerin engellenebilmesi ya da izin verilebilmesi için şu işlemler yapılır;

  • Chrome uygulaması açılır,
  • Sağ üstte bulunan ayarlar bölümüne girilir,
  • Gizlilik ve güvenlik bölümündeki site ayarları seçilir,
  • Bildirimler seçilir,
  • İzin ver ya da tümünü engelle bölümünden izinler açılır ya da kapatılır,
  • Belirli siteleri engellemek için ekle butonu ile istenilen siteler eklenir,

Bu bölümde, izin verilmek istenilen ya da engellenecek olan siteler belirlenir ve ekleme yapılarak, sadece istenilen sitelerden bildirimler alınmaya başlanır.

Nasıl Kapatılır?

Chrome’da masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma işlemleri, bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden yapılabiliyor. Chrome uygulaması hangi cihazda kullanılıyorsa o cihaz üzerinde işlem yapılmalıdır. Chrome uygulamasında, hiçbir siteden bildirim almak istemiyorsanız, gizli pencere seçeneğini kullanarak erişimlerinizi yapabilir ve hiçbir siteden bildirim gelmeyecektir. Diğer bir yöntem ise chrome uygulaması ayarlar bölümünde bazı izin işlemlerinin düzenlenmesi ile yapılmaktadır. Bildirimleri kapatma ya da devre dışı bırakma nasıl yapılır diye merak edenler, ayarlar bölümündeki gizlilik başlığını seçenek, buradaki bölümleri inceleyebilir ve izin ver, engelle seçenekleri ile işlemlerini tamamlayabilecektir. İletişim bölümünde, bildirim gönderilmesine izin ver, bana sor, izin verme gibi seçenekler yer alıyor.

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma
Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

Bildirim İzinlerini Düzenleme

Chrome’da masaüstü bildirimleri devre dışı bırakma işlemlerini yapanlara üç farklı seçenek sunulmaktadır. Masaüstü bildirimlerinden rahatsız olan ve hiçbir zaman görmek istemeyenler, sitelerin bildirim göndermesine izin verme seçeneği bulunmalı ve seçilmelidir. Bazı siteleri takip edenler ve o sitelerin bildirimlerini görmek isteyenler de istedikleri siteleri belirleyebiliyorlar. Chrome, ayarlar, gizlilik, içerik ayarları, iletişim bölümünü seçenler şu seçeneklerle karşılaşır.

  • Masaüstü bildirimlere izin ver,
  • Bildirimleri bana sor,
  • Sitelerin tüm bildirimlerine izin verme,

İnternet sitelerinin size ulaşmasını ve bildirimlerini görmek istiyorsanız, birinci seçenek olan masaüstü bildirimlere izin ver seçeneğini işaretlemelidir. Diğer seçenekler, bildirimlerin tamamen ya da kısmen devre dışı bırakılmasını sağlamaktadır.

Gelen Bildirimleri Devre Dışı Bırakma

İnternet erişimi yapan ve internet üzerinden işlemler yapanlar, farklı sitelerden gönderilen bildirimler sayesinde, yeni bilgiler edinebildiği gibi bunları görmek istemeyebilmektedir. Bildirimleri görmek istemeyenler, devre dışı bırakma işlemlerini bilgisayar ya da mobil cihazlarda kullanılan chrome uygulamasını açarlar. Chrome uygulaması ile çeşitli ayarlar yapmak isteyenler, sağ üst tarafta bulunan ayarlar bölümüne giriş yaparlar. Gelen bildirimleri devre dışı bırakmak isteyenler, gizlilik ve güvenlik bölümünde gösterilen site ayarları bölümünü ve bildirimler başlığı altındaki seçenekler ile işlemlerini yapabilmektedir. Her kullanıcı, bildirimleri devre dışı bırakabildiği gibi istediği zaman da izin vererek, sitelerin bildirim göndermelerini ve bildirimlerin kendilerine ulaşmasını sağlayabiliyorlar.

Chrome Varsayılan Ayarları

İnternet kullanıcıları, chrome uygulaması üzerinden Google arama motoru ile erişimlerini yapıyorlarsa, izin verilen internet sitelerini isterlerse kaldırabiliyorlar. Chrome varsayılan ayarlar yerine kullanıcılar kendi yapacakları ayarları kullanabilmektedir. Android mobil cihazlar üzerinden Chrome ile bir web sitesine erişim yapıldıktan sonra adres çubuğunda sağındaki diğer bilgi seçeneği seçilir. Site ayarları bölümünden tüm değişiklikler, izinler bölümünde yer alan ayarlar kısmından rahatlıkla yapılabilecektir.

İzin verilen siteler, bu bölümden kaldırıldığında, o sitelere erişim ve sitelerden gönderilecek bildirim alma işlemleri devre dışı bırakılmış olacaktır. Varsayılan ayarlar üzerinde yapılacak olan her değişiklik, kullanıcının hangi sitelerden bildirimler gönderileceğini belirleyebilmektedir. Chorme ayarlar bölümünden kullanıcılarına istedikleri değişiklikleri yapma seçeneği sunmaktadır.

Google Chrome Uygulaması

Google chrome uygulaması, kullanımı kolay, hızlı, güvenli erişim seçenekleri sunan, en çok tercih edilen web tarayıcısı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Chrome uygulaması, bilgisayar ve mobil cihazlar için uyumlu olarak hazırlanmıştır. İnternet kullanıcıları, bilgisayarda olduğu gibi mobil cihazlarında da chrome web tarayıcı uygulaması ile internet erişimlerini güvenli yapabiliyorlar. Google chrome uygulamasının varsayılan ayarları sayesinde, kullanıcılara, web sitelerinden gönderilen bildirimler gösterilmektedir.

Bildirimlerden rahatsız olmaya başlayan kullanıcılar, chrome ayarlarında istedikleri değişiklikleri yapabilmektedir. Bu değişikliklerin yapılabilmesi, işlemleri her kullanıcının, rahatlıkla yapabilmesi ve işlem adımlarının şeffaf olması, internet erişimlerinde tercih edilmesine neden olmaktadır. Masaüstü bildirimlerinin devre dışı bırakılması, chrome uygulamasının özelleştirilmesi ve kişiselleştirilmesi, web tarayışının daha güçlü olmasını ve etkin kullanılmasını sağlayacaktır.

Uzantıları Yönetme

Google chrome uygulaması üzerinde, kullanıcılar, yeni uzantılar ekleyerek, web tarayıcısı üzerinden farklı işlemler yapabilmektedir. Chrome uygulamasında, masaüstü bildirimler, kullanıcılar tarafından istenildiği şekilde ayarlanabilirken, çeşitli kişiselleştirme ayarlamaları ve yüklemeleri de yapılabilmektedir. Chrome ayar bölümümde, çok sayıda ayar, uygulama, kişiselleştirme seçenekleri bulunmaktadır.

Seçtiğiniz bölümde hangi ayarları yapabileceğiniz ve işlemleri devam ettirme işlem adımlarını görebiliyorsunuz. Gizlilik ve güvenlik bölümü, her türlü izin ayarlamalarının yapıldığı bölümdür ve bildirimleri ya da web sitelerini devre dışı bırakma, izin verme, tamamen engelleme gibi işlemler burada yapılabilmektedir. Ayar yapılmadığı zaman kısa sürede çok sayıda bildirim almaya başlayacak ve bu çoğu zaman rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...