Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve dünyanın pek çok yerinde pandemi ilan edilmesine sebep olan Corona virüsü, bir süre daha herkesin hayatının kısıtlanmasına neden olacak gibi görünüyor. Corona virüsü 2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan eyaletinde görülmeye başlandı.

Bu virüsün çıkış noktasının ne olduğu ile ilgili pek çok spekülatif bilgi bulunsa da yarasa çorbasının tüketilmesiyle bu virüsün hayvandan insana geçtiği belirtiliyor. Başta Çin olmak üzere oldukça kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs, ne yazık ki her geçen gün daha korkutucu bir hal alıyor. Bu virüsün getirdiği kısıtlamalardan biride izole bir şekilde evde kalmaktır.

Durum böyle olunca da insanlar evde teknolojiyle daha çok vakit geçirmeye başlıyor. Buna bağlı olarak pek çok kişi corona virüs teknolojiyi nasıl etkiledi? sorusunu soruyor. Aslında bu sorunun cevabı gün içerisinde yaptığınız pek çok aktivenin içinde bulunuyor. Kısaca belirtmek gerekirse bu virüs en çokta teknolojiyi etkiliyor.

Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?
Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Corona Virüs Nedir?

Bir yılı aşkın süredir adına aşina olduğumuz bu virüs. aslında geçmişte de görülen Sars ve Mers virüsleriyle aynı aileden olma özelliği ile biliniyor. Bunun dışında hayvandan insanı bulaşan ve insan vücudunda oldukça kısa süre içerisinde tüm organlara yayılması yüzünden oldukça tehlikeli bir virüstür.

Bu virüsün en büyük tehlikesi çok kısa sürede başka bir canlıya da bulaştırmasıdır. Bu nedenle ülkeler bu virüsle mücadele etmek adına farklı politikalarda uyguluyor. Bunların başında da zorunlu ya da yaşa bağlı karantina yer alıyor. Tüm gününü işe ya da okula gitmeden geçiren insanlar daha fazla teknoloji ile iç içe olabiliyor. Bu nedenle corona virüs teknolojiyi nasıl etkiledi? Konusunda pek çok farklı fikir ortaya atılıyor.

Hatta sosyal bilimciler bu konu hakkında birçok araştırma yapabiliyor. Her ne kadar bu konu hakkında net veriler bulunmasa da pek çok ileri düşünür bu virüsün artık Dünyada yeni bir çağa geçişte başrolü oynadığını düşünüyor. Kısaca bu virüsün dijital çağı hızlandırıcı etkiye sahip olduğu ve insanları teknolojiye daha çok yaklaştırdığı ifade ediliyor.

Corona Virüs ve Yeni Normal

Bu virüs ile hayatımızda pek çok şey aslında bizim dışımızda gelişmeye başlıyor. Aslında bizlere çok yabancı gelen ve kabullenilmesi zor olan pek çok şeyi bu virüs yüzünden artık kanıksamış durumdayız. Yeni normal kavramı da bunlardan sadece biridir. Bu kavram daha çok bu virüsten bir nevi korunmak adına ortaya çıkmıştır. Yeni normalle hayatımıza dahil olan pek çok şey bulunuyor.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Maske kullanımı
 • 1.5 metre mesafe
 • Sokağa çıkma yasağı
 • Daha fazla temizlik
 • Aşırı temizlik ürünleri kullanma

Aslından bunlardan bazıları özellikle temizlik ile ilgili olanları devamlı dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Ancak bu virüsle birlikte herkes can havliyle daha da korumacı bir hal alıyor.

Virüs Döneminde Teknoloji Kullanımı

Hiç şüphe yok ki teknolojinin en çok kullanıldığı dönem zorunlu karantina uygulamasının yapıldığı bu dönemdir. Neredeyse herkes başta internet olmak üzere evde kaldığı zamanının büyük bir çoğunluğunu teknolojik aletleri aktif bir şekilde kullanarak geçiriyor. Aslında bu durum bile corona virüs teknolojiyi nasıl etkiledi? Sorusuna bir cevap olabilir. Zaten bu durumun bilincinde olan pek çok firma maddi açıdan zor bir dönem olacağının farkına varıp işlerini hızlı bir şekilde dijital ortama taşımaya başladı.

Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?
Corona Virüs Teknolojiyi Nasıl Etkiledi?

Corona Virüsün Ekonomik Etkileri

Bu virüsün her sektörü etkilediği aşikar bir durumdur. Ancak sağlık ve ekonomiye etkileri yüzünden pek çok insan hem maddi hem de manevi olarak oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Aslında bu durumu sadece virüs salgını ile ilişkilendirmek pekte doğru olmayacaktır.

Teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde hayatımıza dahil olduğu gerçeğini görmek istemeyen pek çok kişi bunuyor. Bu virüs döneminde dünyada kazanç sahibi olan 2 sektör bulunuyor. Bunlar maske ve hijyen ürünleri ile e-ticaret işleridir. Sırf bu duruma bakıldığında bile işlerini dijital ortama taşıyanların ne kadar kazançta olduğunu görebilirsiniz.

Corona Virüsün Olumlu Etkilediği Alanlar

Dünyayı sarsan ve yakın tarihte görülmeyen bir durum olsa bu virüs bazı sektörleri oldukça olumlu yönde etkilemeyi başarıyor. İnsanların daha çok ailesiyle evinde zaman geçirdiği şu zorlu dönemde kazançlarını katlayan alanlar bulunuyor.

Bu alanların bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya
 • Görsel medya
 • Dizi, film, sinema
 • Online eğitim
 • Online danışmanlık
 • Online alışveriş siteleri

Görüldüğü gibi bu zorlu dönemde kazanç sağlayan sektörlerin çoğu doğrudan teknolojiyle ilgili olanlardır. Aslında şu maddelere bakıldığında bile corona virüs teknolojiyi nasıl etkiledi? sorusuna cevap bulmanız mümkün olacaktır.

Corona Dijital Çağın Başlangıcı Mı?

Tarih boyunca hep bir şey başka bir şeyin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aynı durum günümüz içinde gayet geçerlidir. Günümüzde aslında farkında olunmasa da tüm Dünya büyük bir teknolojik değişime adım atıyor. Teknolojinin son yıllarda oldukça hızlı bir şekilde değişip geliştiği aşikar bir durumdur.

Özellikle son yıllarda insanların adeta teknolojiden kopamadığı da görülüyor. Bu Corona virüs sayesinde nerdeyse bir dijital devrim yaşanıyor. Tüm meslek grupları olabildiğince hızlı bir şekilde teknolojinin olanaklarından faydalanmak istiyor. Bu virüs döneminde insanların nerdeyse her ihtiyaçlarını dijital ortam üzerinden sağlayıp kendilerini daha güvenli bir hale aldılar.

Son günlerde bu virüsün ve karantina halinin dünyada son bulması adına aşı çalışmaları yapılıyor. Her ne kadar pek çok kişi bunun geçici bir durum olduğunu düşünse de artık teknolojik gelişmeleri hayatlarımızda daha fazla bir şekilde görmeye devam edeceğiz. Bu durumda dijital çağa ayak uydurmak ya da geri kalmamak adına teknolojiyi daha verimli bir şekilde kullanmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...