Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu başvurularını yönetmek isteyen kişiler, findeks kredi notu üzerinden sorgulama yaparak finans sektöründeki yerini görebilir. Kredi notu; aktif kredili ürün limitleri, mevcut hesap ve borç durumu ile mevcut borç bakiyelerine göre şekillenir. Aktif kredi ödemelerini belirlenen günlerin daha sonrasında yapmak, kredi notu aralıklarını düşürecektir. Gününde ve düzenli yapılan her ödeme, kredi notunu yükseltirken; aktif kredili ürün limitlerinizin de yüksek olması yine bu puana olumlu etki edecektir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların müşterilere kredili ürünlerde gösterilen performans karşılığı verdiği bir puandır. Yani bu puan, kişilerin bankalarda nasıl bir sicile sahip olduğunu ortaya koyar. Kredili ürünlere başvurduğunuz zaman sizlerden istenen kimlik bilgileri ile kredi notu sorgulaması yapılır. Bu aşamada kredi notunun belirlenen seviyelerin altında çıkması, ürünleri alabilme konusunda bazı sorunlar yaratabilir. Bu bakımdan her banka müşterisi için Findeks kredi notu son derece büyük önem arz ediyor. Özellikle son dönemlerde bankaların kredi başvurularında en geçerli kıldığı şartların başında kredi notu geliyor.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların verdiği kredi notunu öğrenmenin en garantili yolu, yine bankalar tarafından kurulan Findeks sistemidir. Findeks kredi notu için sorgulama yapmak isteyen kişiler bu sisteme kayıt olarak bütün kredi sicil bilgilerini görebilir. Findeks sistemine banka hesaplarınızla ücretsiz üye olduktan sonra bütün kredi sicil bilgilerine erişebilirsiniz. Kişilerin finans piyasasındaki yerini gösteren bu sistem, düşük ücretler karşılığı sorgulama yaptırıyor.

Bu sistem üzerinden kredi notu, kredi bilgileri, borç bilgileri ve kara liste durumu öğrenilebiliyor. Findeks kredi notunu bunun dışında sorgulayabileceğiniz yerler de bulunuyor. Bütün operatör firmaları üzerinden SMS yoluyla kredi notu sorgulaması yapılabiliyor. Findeks sistemi ve SMS sorgulama işlemleri ortalama 5 TL gibi bir ücret karşılığı işlem yaptıracaktır.

Findeks Kredi Notu Aralıkları

Kredi notu, belirli aralıklara bölünerek risk gruplarına ayrılmıştır. Böylece her vatandaşın ait olduğu aralığa bakılarak risk durumu ortaya koyulur. Kredi notu 0 puandan başlar. Bir kişinin kredi notunun sıfır olması demek, daha önce bankalarla hiçbir ilişkisi olmamış demektir.

Diğer risk grupları ise şu şekildedir:

  • 1 ile 699 arası En Riskli
  • 700 ile 1099 arası Orta Riskli
  • 1100 ile 1499 arası Az Riskli
  • 1500 ile 1699 arası İyi
  • 1700 ile 1900 arası Çok İyi

Yukarıdaki aralıklar, kişilerin finans sektöründeki risk durumunu açık şekilde ortaya koyar. Buradaki ideal orta değer ise 1500 olarak görülür. Kredi notu 1500’ün altında olan kişiler, kredili ürünlere başvurma konusunda her zaman riskli görülecektir. Eğer kişilerin Findeks kredi notu 1500’ün üzerinde ise, diğer şartları sağlamaları halinde bütün bankalar üzerinden kredi başvurularını rahatlıkla yapabilirler.

Findeks Kredi Notum Neden Düşük?

Kredi notunun düşük olmasının en temel sebebi, başvuruların kredili ürünleri düzenli olarak ödememek olacaktır. Bunun haricinde bu puana etki eden faktörler olsa da en temel faktör geri ödeme durumu olacaktır. Her kredili ürünün aylık olarak belirlenen ödeme günleri vardır. Bu günlerin 1 gün bile aksatılıyor olması, kredi notu üzerinde olumsuz etki eder.

Bankalardaki kredili ürün limitlerinin düşük olması da kredi puanını geriye doğru hareket ettirebilir. Yani başvurduğunuz kredi ürünlerinin sayısı az ise ya da başvurulan kredilerin tutarı az ise, kredi notunda yine büyük bir hareket görülmeyecektir. Yani 100 bin TL kredi çeken bir kişi ile, 10 bin TL kredi çeken bir kişinin kredi notu aynı seviyede yükselip düşmez.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks kredi notu düşük olan kişiler, bankalardan kolayca kredi çekemediği için bu puanı tekrardan yukarı seviyelere çekmek isteyecektir. Kredi notunu yükseltmek için ilk aşamada bankalardan düşük limitli kredili ürünlere başvurarak geri ödeme düzeni yaratabilirsiniz. Aktif olarak görülen borçlar yüksekse, bu durumda bankanıza yapılandırma için başvurarak ödemeleri düzenli olarak yapmanız gerekecektir. Ayrıca alışverişleri kredi kartları kullanarak yapmak, mobil bankacılık sistemlerini aktif kullanmak ve otomatik ödeme talimatı vermek; kredi notunun yükselmesi için olumlu etkiler yapacaktır.

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Findeks kredi notu riskli seviyelerde olan kişilerin, kredi çekebilmek için bankaya belirli teminatlar sunması gerekir.

Bu durumda devreye iki farklı başvuru şekli girecektir:

  • İpotekli kredi başvurusu
  • Kefilli kredi başvurusu

Kefil ya da ipotek gösteren kişiler, geri ödeme için bankaya teminat vermiş olur. Bu bakımdan üzerinize olan bir malı bankaya ipotek ederek ya da kredi notu yüksek olan bir kişiyi kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli kredi başvurularında ev, arsa, dükkan ya da taşıt gibi mallar kabul edilebiliyor. İpotek edilen malların değeri ile kredinin toplam tutarı birbirine eşitse başvurular olumlu değerlendirilir. İpotek edilen malların değeri, banka kurulu tarafından belirlenir.

Findeks Kredi Notu Düşük Olanlar Kara Listeye Girer mi?

Kredi notunun düşük olması ile kara liste aynı şey değildir. Kredi notunun düşmesi, banka borçlarının aksatılmaya başladığını gösterir. Borcunu aksatmaya başlayan her kişinin kara listeye girmesi söz konusu değildir. Bu konuda belirlenmiş bazı yasal kurallar vardır. Bir kişinin kara listeye girmesi için öncelikle banka borçlarını toplamda 90 gün boyunca ödememiş olması gerekir.

90 günün ardından bankalar, ilgili kişiler hakkında bir yasal takip başlatır. Yasal takip süresinde devreye banka avukatları girer ve borcun tamamının ödenmesini ister. Bu çağrıya da olumlu yanıt vermeyen kişiler, direkt olarak kara listeye girmiş olur. Yani kara liste, kredi notunun düşük olmasından çok daha olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...