Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Instagram hesapları; paylaşılmak istenen fotoğraf ve belirli süre kısıtlaması içerisinde yer alan videoların, isteğe bağlı olarak kişinin yalnızca arkadaşlarına veya benzer olarak hesaba bakan her insana görünür olacak şekilde paylaşım yapabildiği sosyal hesaplardır. Bu sosyal hesapların kullanım alanının geniş olması, istenenden fazla insanlara da erişim olanağının sağlanması sonucunda kişiler; Instagram yakın arkadaş özelliği kullanarak kısıtlama koyabilir.

Bu kısıtlamanın sosyal hesap kullanıcılarının beklentileri doğrultusunda olması için ise yakın arkadaş özelliklerinin bilinmesi ve nasıl sosyal hesaba uyarlanması gerektiği öğrenilmelidir. Konu hakkında; yakın arkadaş özelliğinin ne olduğu, nasıl kullanılacağı, sosyal hesaplar üzerinde sonuç vereceği değişikliklerin ne olduğu, ne kadar sıklıkla yakın arkadaş özelliğinin kullanılabileceği de oldukça önemlidir.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği

Instagram tarafından yeni bir özellik olarak güncelleme sonucunda kullanıcılara sunulan Instagram yakın arkadaş özelliği bir yeniliktir. Bu yenilik sonucunda Instagram sosyal medya hesabı kullanıcıları; yalnızca kendilerinin belirlemiş oldukları insanlara özel hikaye atabilme olanağını, paylaşımlarını saklamak istedikleri insanlardan kolay bir şekilde paylaşımlarını gizleme olanağını yakalamışlardır.

Ayrıca yakın arkadaş özelliği; sosyal medya hesaplarında bir kategori olarak hazırda bulunan ve yalnızca bu kişilere özel paylaşım yapılmak istendiği zaman rahat bir şekilde erişim sağlanan bir özelliktir. Tüm bunlara ek olarak, yakın arkadaş özelliğinin kullanımı sonucunda ve kullanımı esnasında geçerli olan birtakım özellikler de mevcuttur. Bu özelliklerin araştırılması halinde Instagram yakın arkadaş özelliği kullanımının sağlanmak istendiğine veya istenmediğine karar verilebilir.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliğinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Instagram tarafından geliştirilmiş olan yakın arkadaş özelliğinin kendisine has olan birtakım özellikleri mevcuttur. Bu özellikler, paylaşılan içeriklerin ne derece saklanmak istendiği ve kimlerden gizlenmek istendiği konusunda oldukça önemlidir.

Bununla beraber, yakın arkadaş özelliğinin genel özellikleri şöyle ifade edilebilir:

 1. Paylaşımı sağlanan içeriğin yalnızca sosyal medya hesabı kullanıcısı tarafından belirlenen kişilerle paylaşılmasını sağlar.
 2. Yakın arkadaş özelliği ile paylaşımı sağlanan içerikler görünürken diğer kullanıcılara ‘yakın arkadaşlar’ belirtmesi ve hikaye içeriğinin kenarlarında, görünmeden hemen önceki aşamasında yeşil renkli bir çerçevenin bulunması
 3. Yakın arkadaş olarak eklenen kişilerin, paylaşım sağlayan kişinin yakın arkadaşlar seçeneğinde yer aldığının bilinmesi
 4. Paylaşım yapılırken kimsenin takipten veya takipçi olma halinde uzaklaştırılmasına gerek kalmadığı
 5. Hesap kullanıcısının yapacak olduğu değişimlerin dışında, yeni bir ekleme veya çıkarma yapılmadığı sürece; yakın arkadaşlar olarak belirlenen kategoride yer alan insanlara özel paylaşımların yapılabilmesi, hızlı bir şekilde paylaşımın tamamlanabilmesi
 6. Yakın arkadaşlar dışında kalan kişilerin, paylaşım sağlanan hesap üzerinde yer almadıkları içeriklere erişim imkanlarının olmaması

Gibi, Instagram yakın arkadaş özelliği sonucunda ortaya çıkan değişik durumlar söz konusudur.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram kullanıcılarının yakın arkadaşlar özelliğini öğrenmeleri sonucunda, bu özelliği ne şekilde kullanmaları ve nasıl kullanım sağlamaları gerektiğini de öğrenmeleri oldukça önemli olmuştur.

Yakın arkadaş özelliğinin kullanım şekli şu şekilde gerçekleşir:

 1. Kullanılmakta olan bir Instagram sosyal medya hesabının açılmış olması ve bu hesap üzerinde takip edilen, kullanım sağlayan kişiyi takip eden bireylerin bulunması gerekir.
 2. Hesap içerisinde yer alan ana sayfa kısmına geçiş yapılır. Bu ana sayfa, kişinin kendi fotoğraf veya içerik paylaşımlarının olduğu sayfa değil; akış içerisinde yer alan paylaşımların bulunduğu sayfadır.
 3. Ana sayfanın sol kısmında yer alan hikaye ekleme alanına giriş yapılır. Bu alan açılır açılmaz doğrudan kamera bağlantısı sağlar. Ancak kameranın da üst kısmında, sol tarafta olacak şekilde ayarlar seçeneğinin bulunduğu görülür. Ayarlar alanına giriş sağlanır.
 4. Ayarlar içerisinde yer alan ‘yakın arkadaş ekle’ seçeneğine giriş yapılır ve kimlerin yakın arkadaş olarak belirlenmek istendiğine karar verilir. Seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, seçilen kişilerin paylaşılan içeriklere erişim sağlama hakkının olduğudur. Yanılgı yapılarak seçilen insanlardan içeriklerin saklandığını düşünmek oldukça yanlış olacaktır.
 5. Seçilen hesapların tamamlandığına emin olunduktan sonra ‘yakın arkadaş oluştur’ kısmı tercih edilir ve bir nevi sanal paylaşım grubu kurulmuş olur. Bu grup, yakın arkadaşlar ismiyle belirtilen bir alandadır ve hesap kullanıcısının değişiklik yapmaması halinde her zaman aynı kişilerin yer alması sağlanacaktır.
 6. Yakın arkadaşların belirlendiğine ve kayıtlı halde beklediğine emin olunduktan sonra, paylaşılmak istenen her türlü içeriğin galeri kısmında kayıtlı halde olması ve Instagram üzerinden yapılacak düzenlemeler sonucunda hazır hale getirilmesi sağlanır.
 7. Belirlenen içerik paylaşılmak üzere hazır olduğu zaman ‘paylaş’ seçeneği de tercih edilerek farklı bir alana yönlendirme sağlanır. Bu alan içerisinde paylaşım yapılmak istenen kişi seçenekleri arasından yakın arkadaşlar işaretlenir ve paylaşım tamamlanır.

Bu şekilde, yalnızca yakın arkadaş olarak belirlenen kişilere açık olacak paylaşımların sağlandığı görülür.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?
Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

Instagram içerisinde yer alan yakın arkadaş özelliği, kişinin paylaşım yapma sıklığına bağlı olarak kullanılan bir özelliktir. Ayrıca bu özellik, yalnızca yirmi dört saat olacak şekilde kişinin ana sayfasında yer alan içerikler için uygulanabilir. Kalıcı olarak sayfa üzerinde yer alan içerikler, Instagram hesabı bulunan ve kişinin takipçisi olan kişilerin de ana sayfası üzerinde yer edineceği için özel olarak saklanamaz. Bu nedenle kalıcı paylaşım sıklığına bağlı olarak da yakın arkadaşlar özelliğinin kullanılma sıklığının değiştiği söylenebilir.

Bununla beraber; paylaşım yapmak istenen içeriğin herkese açık olunması istendiğinde veya kalıcı paylaşımlar söz konusu olduğunda yakın arkadaşlar özelliğinden daha az fayda sağlandığı bilinmelidir. Benzer olarak; yalnızca bir kesime hitap edecek şekilde paylaşımların sıklıkla tercih edilmek istendiği zaman, yirmi dört saat olacak şekilde paylaşımlar sağlanmak istendiğinde yakın arkadaşlar özelliği daha sık kullanılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...