Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Instagram'da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram’da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Instagram kullanıcıları her geçen dönem daha fazla artış gösteriyor, bu nedenle ınstagram’da engel kaldırma merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu artış zamanla istenmeyen kişilerin gereksiz yorumlarına ve taciz mesajlarına yol açabiliyor. Herkese açık hesapların en büyük sorunları arasında yabancı kişilerin ve sahte hesapların sayfa sahibine verdiği rahatsızlıktır.

Bazı sayfalar reklam amaçlı gönderilerin yorum kısımlarını meşgul ediyor. Farklı sebeplerin sıralandığı bu listede en önemlisi engellemek ve istenmeyen hesapları uzaklaştırmaktır. Engellemek bazen en sağlıklı çözümdür. Kullanıcılar ise engelleme ve daha sonra engel kaldırma gibi konuların nasıl yapıldığı konusunda araştırmalar yapıyor. O halde şimdi sizlere engel kaldırma yöntemleri hakkında bilgi verelim.

Instagram'da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?
Instagram’da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Neden Engelleme Yapılır?

Engel kaldırma kısmına geçmeden önce neden engelleme yapıldığı konusunda biraz detay verelim. Kullanıcıların yoğun olduğu, tüm dünyada yer alan kullanıcılar tarafından kullanılan Instagram sayfaları bazen amacı dışında kullanılabiliyor. Bunun nedeni fazla etkileşimin olması ve sanal dünya içerisinde kişilerin belirli bir kimlik taşımıyor olmasından kaynaklıdır. Kişilerin yorumları acımasız, hakaret, küfür ve taciz içerikli olabiliyor. Sosyal medya platformları bu konuda şikâyetleri kabul ediyor ve gerekli müdahaleleri yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra gecikme gibi durumların olmaması adına kişisel bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

İşletme Hesaplarından Kişi Engelleme

İşletme hesapları ticari olarak iş yapan firmaların vitrinidir. Bu nedenle ürün ya da hizmet paylaşımları yapıldığında, olumsuz ve kötü amaçlı yorumlar firma itibarını olumsuz yönde etkiler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına yapılması gereken rahatsızlık veren hesapların hemen engellenmesidir. Hesaplar gerçek kişilere ait olabildiği gibi sahte hesaplarda olabiliyor. Sahte hesapları açan kişiler ise etik kurallara uymamakta direnebilir. İşletme hesaplarında kötü niyetli rakipler, kişiler ve müşteriler olabilir. Haksız olarak karalama yapan kişiler firma hesaplarına olan güveni yok etmektedir. Bunun önlenmesi adına şikâyet etme ve engelleme gibi seçenekler bulunmaktadır.

İşletme Hesabından Engel Kaldırma

İşletme hesabınızdan yanlışlıkla ya da isteyerek yaptığınız engelleme işlemi sonrasında ınstagram’da engel kaldırma isteyebilirsiniz. Engelin tekrar kaldırılması için bazen gerekli kısımlar bulunamayabiliyor. Instagram kullanıcı dostu bir yazılıma sahip olsa da eklenen yeni modüller ve güncellemeler sonrasında yeni yapıya alışmak zor olabilir. Öncelikle yeni güncellemelerde bazı butonlar eskisinden farklı olarak kullanılmaktadır. Yapılması gereken tüm hesaplarda aynı modülü kullanmaktır. Bu işlemi yapmak için hesabın fotoğrafına tıklayarak başlamanız gerekir. Sağ en üst köşede üç çizgi olan bir buton bulunmaktadır. Aslında tüm ayarlama işlemleri bu kısımdan yapılır. Böylelikle hesap ayarlarına, gizliliğe ve diğer kısımlara ulaşım sağlarsınız. Hesap dondurma işlemlerinin de yapıldığı bu alana giriş yaparak gizlilik modülüne tıklamanız gerekiyor. Gizlilik alanından sonra sayfanın biraz aşağısına iniyorsunuz. Karşınıza çıkan engellenen hesaplar modülünde aradığınız her şey mevcuttur. Tüm engellediğiniz hesapları kontrol ederek engeli kaldır butonunda engeli hemen kaldırıyorsunuz.

Neden Instagram’da Engel Kaldırılır?

Instagram sayfanızdan dilediğiniz kişileri silebilir, engelleyebilir ya da mesajlarına kısıtlama getirebilirsiniz. Bu yöntemleri yaparken bazı duygular ile yapabilir ve sonrasında vazgeçebilirsiniz. Yapmanız gereken ise engel kaldırma yöntemini öğrenmektir. Engellenen kişinin hesabını tekrar ınstagram’da engel kaldırma yöntemi ile geri alabilirsiniz. Bu durum eski takip listenizde olan kişinin hala takip listenizde yer alması anlamına gelmiyor.

Engellenen kişi ya da sayfa engellendiğinde takip listesinden çıkar. Bu durumu düzeltmek için tekrar kişiyi takip etmeniz ve onaylamanız gerekir. Engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi tespit etmek bazen zor olabilir. Bunun farklı nedenleri vardır. Kullanıcı adını unutmuş olabilirsiniz, kullanıcı adı değişmiş olabilir gibi nedenler vardır.

Ayarlar Kısmından Engel Kaldırma

Instagram sayfanızda engelli olan kişileri ve sayfaları yanlışlıkla engellemiş olabilir ya da engellemekten vazgeçmiş olabilirsiniz. Her iki durumda da basit bir kaç işlemle engeli kaldırabilirsiniz. Bunun için instagramın sağ üst köşesinde bulunan yatay üç çizgi kısmına tıklayarak ayarlar kısmına gelmenizdir. Bu yöntemle ayarlar modülüne giriş yaparsınız.

Ayarlar kısmında yer alan;

  • Gizlilik kısmına gelin
  • Engellenen hesaplara giriş yapın
  • Engelini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulun
  • Engelini kaldır kısmını işaretleyin

Bu basit yöntemle instagramda dilediğiniz kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Bu özellikten sonra tekrar engellemek istediğiniz kişileri belirleyebilirsiniz.

Instagram'da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?
Instagram’da Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Engeli Kaldırma İşlemi Sonrası Tekrar Engelleyebilir Miyim?

Engeli kaldırma işlemlerinden sonra aklınızda şu soru olabilir; tekrar engelleyebilir miyim? Bunun cevabı evet olacaktır. Diğer sosyal medya platformlarının bir kısmında engel kaldırma işlemi sonrası 48 saat geçmesi gibi bazı zorunluluklar bulunuyor. Instagram bu konuda daha esnektir. Dilediğinizde engelleyip, dilediğinizde engeli kaldırmanız mümkündür. Bu işlemi yaparken her defasında tekrar takip etmeniz gerektiğini unutmayın. Aynı zamanda engellediğiniz her kişi takipçilerinizdir. Engelleme sayınızı çok fazla artırmadan çok rahatsız olduğunuz hesapları engellemeniz takipçilerinize yönelik bir zarar vermez. Engelleme sonrasında kişinin fark etmesi üzerine sizi daha önce engellemesi sonucunda tekrar engellemeniz mümkün değildir. Bunun nedeni ınstagram’da engel kaldırma sonrası hesapların görünürde olmamasından kaynaklıdır. Engelleme karşı taraftan kaldırılmadığı müddetçe siz o kullanıcıyı bulamazsınız, dolayısıyla tekrar engellemeniz mümkün olmaz.

Instagram’da Engelleme Özelliğine Alternatif Kısıtlama Özelliği

Aslında her kullanıcının engellenmesine gerek yok. Bazı kullanıcılara kısıtlama özelliği getirilerek bu sorun atlanmış oldu. Özellikle yakın çevrenin ciddi sorunlar yarattığı engellenme, aranızdaki ilişkilerin bozulmasına dahi yol açabiliyor. Instagram tarafından getirilen kısıtlama özelliği sayesinde engellemenize gerek kalmadan tüm paylaşımları yapabiliyorsunuz.

Bu özellik ile kısıtlanan kişiler paylaşımlarınızın bazı kısımlarını görebiliyor. Bu aranızdaki ilişkilerin bozulmaması adına önemlidir. Kısıtlama özelliği birçok kullanıcı tarafından ailelere uygulanmaktadır. Bunun nedeni ise özgür alan olarak kabul edilen instagramda her paylaşımın aile tarafından görülmesini istememekten kaynaklanıyor. Yakın çevre, iş çevresi arasında da en fazla kullanılan özellik olarak bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...