Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi

Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi

Dünya genelinde Covid-19 virüsünün yarattığı etkiler tüm şiddetiyle sürüyor. Bu süreçte küresel pandeminin önlenmesi, hastalanan insanların tedavi edilmesi, ölüm oranlarının düşürülmesi ve gerek koruyucu gerekse tedavi edici olan ilaç ve aşıların geliştirilmesi insanlığın merakla beklediği konular olacak. Böylece yenidünya düzeninde teknoloji yönetimi çağımızın en önemli konularından biri haline gelecek.

Salgının ne zaman kontrol altına alınacağı tam olarak söylenememekle birlikte bilimsel çalışmalara dayalı bazı tahminlerde bulunuluyor. İngiltere ve Fransa’nın bazı önde gelen yayın organlarında yayımlanan bilimsel makalelerde pandeminin en geç Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde kontrol altına alınacağı tahmin ediliyor. ABD’de durum ciddiyetini koruyor. Öyle görünüyor ki en az birkaç ay daha adı pandemiyle anılmaya devam edecek.

Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi
Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi

Salgının Önlenmesi

Bilim insanları, tedavi edici aşının kullanımına aralık ayında kitlesel olarak başlanabileceğini düşünüyor. Bir yandan da Covid-19 virüsü mutasyon geçirmeye devam ediyor.

Çin anakarasında başlayan süreç tüm Dünyada yaşanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda tüm Dünyada toplumsal, ekonomik, siyasal, kültürel ve elbette teknolojik çerçevede önemli değişimler gerçekleşiyor. Böylece yenidünya düzeninde teknoloji yönetimi giderek daha fazla önem kazanıyor.

Küresel Uyanış Ya Da Yeni Başlangıç

Bu öngörülere bakıldığında küresel uyanışın şafağının 2021 bahar aylarında olacağı tahmin ediliyor. Bu süreçte ekonomik krizin sonuçları iyice belirginleşecek ve bazı alanlarda ortaya çıkan hasar daha net şekilde saptanabilecek. Öncelikle pandeminin ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’e bakıldığında virüsün ekonomik büyümeye etkisinin yıl genelinde yüzde

0,5 puan civarında olacağı tahmin ediliyor. Ancak Çin ekonomisinin 1 puandan daha fazla kayıp yaşayacağını düşünenler de var. Bazı uluslararası finans kuruluşları, “küresel ekonominin” virüs kaynaklı yaşayabileceği büyüme kaybının yaklaşık 0,02 ile 0,4 puan civarında olacağını söylüyorlar.

​​​​​En Fazla Etkilenecek Ülkeler

Covid-19 krizi tüm ülkeleri etkilemekle birlikte aşağıda belirtilen ülkelerin en çok etkilenecek ülkeler olacağı öngörülmektedir:

Hong Kong

Finansal açıdan Çin’e bağlı olan Hong Kong, virüsten en fazla etkilenen merkezlerin başında geliyor.

İhracatçı Ülkeler

Çin’in yavaşlaması daha az ithalat yapacağı anlamına geldiği için bu durumdan Brezilya, Hindistan ve Avustralya gibi ihracatçı ülkeler de çok etkilenmektedir.

Avrupa Ülkeleri ve ABD

Avrupa’da ise İtalya ve İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde büyük bir sarsıntı yaşanmaya başladı. .Yaşanan küresel kriz kaynaklı sorunlar ve beklentilerdeki bozulma, ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerini çok olumsuz etkiledi. Tanınan uluslararası finans kuruluşları, virüsün AB ülkeleri arasında en fazla İtalya’yı, ardından da İspanya ve Alman ekonomisini vuracağını tahmin ediyor.

Güney Kore

Birçok ara malında Çin’e bağımlı olan Güney Kore’de büyüme, virüsün etkileri nedeniyle yıllık düzeyde beklenenden 0,4 puan daha düşük gelebilir.

Ayrıca yukarıda belirtilenlerin yanı sıra tüm Dünya genelinde 2020 virüs pandemisinin perakende sektörünü de olumsuz etkileyeceği görüşü vurgulanmaktadır. Dünyadaki perakende mağazaları, ürün tüketiminin birçok ürünün arzını aştığını ve bunun sonucunda da boş perakende raflarının ortaya çıktığını belirtiyorlar. Online tedarik zinciri eskisinden çok daha aktif hale gelirken hizmet sektöründeki birçok alanda büyük ekonomik kayıplar yaşandı.

Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi
Yeni Dünya Düzeninde Teknoloji Yönetimi

Yeni Dünya Düzeni ve Yeni İş Evreni

Böylece yeni dünya düzeni büyük bir değişim içerisindedir. Önümüzdeki süreçte beklentiler, yeni projeler ve fütüristik öngörülere ilişkin daha kapsamlı analizler yapılacaktır. Ancak yeni dünya düzenine ilişkin öngörülerin, tahminlerin bazı konularda şimdiden dile getirilmeye başlandığını görüyoruz. Büyük bir dinamizm sonrasında ortaya çıkacak yeni dünyada siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel olgularda büyük bir değişim yaşanmaktadır. Bu doğrultuda yeni dünya düzeninde teknoloji yönetimi, üzerinde en çok konuşulan konuların başında gelmektedir.

Bazı uzmanlar, yerelleşen üretim tesislerinin artacağını ve dışa daha az bağımlı üretim modellerinin inşa edileceğini belirtmekteler. Bir süre küresel ticarette hızlı değişimlerin görülmeyeceği, büyük ve orta ölçekteki ekonomilerin “içe dönük” modelleri tartışmaya başlayacağını düşünmekteler. Gelişmiş Batılı ülkelerde korumacı önlemler ve küreselleşme karşıtlığı artmaktadır.

Bunun bir yansıması olarak da Amerikan ve Avrupa merkezli bazı çokuluslu şirketlerin fabrikalarını kendi ülkelerine kaydırmaya yönelik planlamaları söz konusu olmaktadır. Bu üretim aktarımının gerçekleşmesini kolaylaştırmak için fabrikalarda düşük ücretli mavi yakalı çalışanlara olan ihtiyaç azalabilir. Böylece akıllı robotların kullanımı sanılandan çok daha hızlı yaygınlaşabilir.

Alışkanlık ve Değerlerde Değişim

Birçok tanınmış sosyal bilimci, alışkanlıklarımızda ve değerlerimizde kalıcı değişikliklerin yaşanacağı bir dönemin gerçekleşeceğini söylüyor. Böylece alışkanlıkları değiştirmenin sistemde bir şok etkisi yaratacağı, insanların şok etkisiyle farklı eylemlerde bulunmaya zorlanacağı, yeni alışkanlıklar oluşmaya başlayacağı belirtiliyor. Bunun uzun sürmeyeceği, birkaç ay içerisinde hızlı bir değişim yaşanacağı ve bunun işaretlerinin gelmeye başladığı belirtiliyor. Birçok uluslararası araştırma kuruluşu ve bilim insanı, dijital teknolojilerin daha da belirgin hale geleceğinin altını çiziyor.

Salgın Sonrası Gelişmeler

Salgın sona erdiğinde, genel kabul gören görüşlere göre, küresel ticaret devam edecek ve daha da güçlenecek. Tedarik zincirindeki bozulmalar geçici olacak. Ayrıca lojistik alanında yenilikler ve atılımlar gerçekleşecek.

Küresel Liderlik

Bu süreçte uluslararası ölçekte, siyasal ilişkilerde, küresel sistemde neler olacağı da tartışılmaktadır. Bu tür soruların cevabının araştırılması bağlamında konuşulanlar arasında ABD’nin küresel liderliğinin sorgulanması önde gelmektedir. Avrupa’daki müttefiklerine danışmadan birçok konuda kapılarını kapatan, sadece kendisine ilişkin önlemleri öne çıkaran ABD’nin Dünya liderliği fırsatını kaçıracağı öngörülmektedir.

Böylece Çin gibi aktörlerin kendi küresel rollerini tekrar konumlandırarak, ​​​​ yenidünya düzeninde teknoloji yönetimi konusunda yaptığı atılımlarla liderlik için daha keskin çıkışlar yapabileceği belirtilmektedir. Öte yandan, uluslararası kurumların var olan teknolojik kapasite ve kriz yönetimi konusundaki zayıflıkları nedeniyle yeniden yapılandırılmalarının söz konusu olabileceği vurgulanmaktadır. Elbette bu tür senaryoların tümü, yeni bir politik küresel sistemin önünü açabilir. Umarız bu süreçte Dünya ülkeleri daha adil ve gelişmiş bir evrenin kapılarını açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...