Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana Sayfa Genel İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone’un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu; hem sağladığı kulanım konforuyla, hem de gerek içerik, gerekse de cihazlarının modelleriyle ilgiyi üzerinde tutmaya devam etmektedir.

2007’den beri kendini yenilemeye, ihtiyaçları karşılamaya ve hedef kitlesini şaşırtmaya devam etmektedir. İPhone kullanıcılarının vazgeçemediği birçok alt yapı ve içerik sunmakta, daimi kullanıma hazır tutmak için de gerekli çalışmaları yapmaktadır. Sadık hedef kitlesinin ve potansiyel hedef kitlesinin sorularına ve isteklerinin neler olacağına dair sürekli olarak AR-GE çalışmalarında bulunmaktadır. Peki bir kullanıcı en çok ne ister, ihtiyacı nedir? Bu sorulardan doğrultusunda İPhone doğmuştur.

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri
İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İPhone’un Çıkışı

Küresel dünyanın doğurduğu bir takı ihtiyaçlar vardı. Bunlardan birisi, belki de en önemlisi dokunmatik telefonlardı. 2007 yılından Apple şirketi İlk dokunmatik yüzeye sahip bir telefon tasarlamışlardır. Günümüze dünya pazarında önemli bir yere e hedef kitleye sahip olan şirket ilk İPhone’ u tasarlamış ve satışa sunmuştur. Büyük bir beğeni toplayan bu telefon, adından çokça söz ettirmeyi başarmıştır. Yakaladığı bu başarıyla birlikte yıllar içerisinde birçok kez değişime uğramıştır.

İPhone’un Hedef Kitlesi

Geniş bir dünya pazarına sahip olan İPhone’un bu büyük başarısını sahip olduğu hedef kitlesi belirlemektedir. Hedef kitlesi genellikle genç ve orta yaş grubundan oluşmaktadır. İPhone telefonların sağladığı kolaylık, estetik ve konfor hedef kitlesinin ilk tercihi olmalarının en büyük nedeni olmuştur.

İnovatif bir prensibe sahip olan İPhone; ihtiyaçlara anında cevap verebilmek için kendini sürekli bir şekilde yenilemektedir. Her dönem üst modeller üreten bu marka, üretilen modellerinde hedef kitlesinin arzularına daimi olarak sürüm güncellemeleriyle cevap vermektedir.

İPhone Modellerinin Sürüm Güncellemelerinin Sağladığı Kolaylıklar

Kolaylık, hız, yenilik, geniş imkânlar artık yaşanılan dünyada insan hayatının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Tercihler de sunulan bu imkanlar doğrultusunda şekillenmektedir. İPhone da kullanıcılarına bu kolaylığı ve konforu sağlamakta oldukça istikrarlı ve güçlü bir yapıya sahiptir. Belli dönemlerde hedef kitlesinin daha verimli bir kullanım sağlaması ve erişiminin hızlı, pratik olması için güncellemeler sunmaktadır. Bu güncellemeler; gerek İphone’un kendi uygulamalarını iyileştirmesi, gerek farklı uygulamaların yeni özelliklerinin keşfini ve kullanımını kolaylaştırılması için hedef kitlesinin memnuniyeti sunulmaktadır.

İPhone hayatını kolaylaştıracak birçok yönü bulunmaktadır. Sayısız özelliğe sahip olan bu telefonların en bilinen yönü durum çubuklarıdır. Bu durum çubuğu ve özellikleri nelerdir?

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri
İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İPhone durum Çubuğu

İnovatif bir yol izleyen iphone, birçok standart ve yeni özelliklere sahiptir. Bunlardan birisi de durum çubuğudur. İPhone durum çubuğu nedir ve ne işe yarar? İPhone durum çubuğu kısaca telefon ana ekranında bazı simge ve uygulamalara kolay erişimi sağlamak için kullanılır. Durum çubuğu standart ve isteğe bağlı olarak birçok sembolden oluşmaktadır. Bu semboller hızlı ve pratiklik için kullanılmaktadır. Bu semboller nelerdir ve ne için kullanılır?

Bazı semboller ve açıklamaları şöyledir;

 • Wifi: İPhone durum çubuğunda bulunan simgelerden biri wifidir. Bu simge tek tuşla internete bağlanma kolaylığını sağlamaktadır. Bulunduğunuz alanda otomatik bağlanma özeliğiyle kendiliğinden de bağlanabilmektedir.
 • Uçak Modu: Bu özellik sayesinde uçak seyahatlerinizde ya da telefonu kapatmak istediğinizde kullanılabilmektedir. Bu simge aktif edildiğinde herhangi bir arama yapılamaz, mesaj gönderilemez.
 • Bluetooth: İPhone durum çubuğunda bulunan bir diğer simgedir. Hızlı erişim kolaylığı sağlamaktadır.
 • E: GSM hattınızın kullanılabilir olup olmadığını göstermektedir. Telefonun herhangi bir internet ağına bağlanabileceğini gösterir.
 • Ay İşareti:Durum çubuğunda bulunan bu özellik rahatsız edilmemek için kullanılmamaktadır. Bu simge aktif hale getirildiğinde telefon sessize alınmaktadır.
 • Çalar Saat:Bu simge telefonda kurulmuş olan alarmı göstermektedir.
 • Kilit: Telefonunuzun tuş kilidi olduğunu göstermektedir. Bu özelliğin aktifliği halinde telefona parolasız giriş yapılamaz.
 • Kulaklık:İPhone durum çubuğunda bulunan bu özellik genellikle telefona kulaklık bağlandığı anda aktif hale gelmektedir.

İPhone telefonlarda durum çubuklarının bulunması erişim ve konfor açısından oldukça rahatlık ve zamandan tasarruf sağlamaktadır. İPhone durum çubuğunda bulunan bu semboller isteğe bağlı olarak çıkarılabilir veya daha fazla ekleme yapılabilmektedir.. Her sene bir yeni modeli çıkarılan İPhone telefonlarda durum çubukları arasında farklılıklar göstermektedir.

İPhone Modellerinde Durum Çubuğu Farklılıkları

Her sene yenilenen modelleriyle İPhone telefonlar birbirlerine kıyasla farklılıklar göstermektedir. Yeni özellikler eklendiği gibi mevcut olan bir takım özelliklere de yeni görünümler kazandırmakta ve eklemeler yapılmaktadır. İphone’un ilk serisi çıktığı yıllarda, durum çubukları birçok ihtiyaca cevap vermiştir. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu durum çubukları telefon modelleriyle birlikte yıllar içerisinde değişmiş ve yenilenmiştir. Artık yeni özellikleriyle birlikte İPhone durum çubuğu skalasını genişletmiştir.

Küreselleşmeyle birlikte telefonlarda aranan özellikler ve sağladığı kolaylıklarda farklılaşmıştır. İnsanlar artık dünyayı telefon üzerinden takip etmektedir. Sunulan hizmetin de bu doğrultuda hızlı, güvenilir ve kolay olmasında yana tercihlerini belirlemektedirler.

Yıllar içerisinde hedef kitlesinin de istekleri doğrultusunda yeniklikler yapan Apple’ın İPhone durum çubuklarında izlediği yol şöyledir;

 • İnovatif çerçevede hizmete sunmak için geliştirmektedir.
 • Kalite ve özgünlüğünü koruyarak hizmete sunmaktadır.
 • Ekleme yapılabilen İPhone durum çubuğu modelden modele farklılık göstermektedir.
 • İlk modellerde genellikle dokunmatik ekranın üst tarafından çekilerek ana ekranda kontrolü sağlanmakta iken yeni ve güncel modellerde ise telefon ekranını alttan üstte çekilerek ana ekranda görünümü ve kontrolü sağlanmaktadır.
 • Akıllı telefonlar insan sağlığını düşünerek geliştirilmektedir.
 • Teknoloji çağında İphone, kullanıcısının duyarlılığına da cevap vermektedir.
 • Durum çubuğunda anlık olarak telefonunun ortam ışığına uyum sağlayarak, ekran parlaklığını otomatik olarak insan gözünü yormayacak seviyede ayarlayabilmektedir.

Apple müşterilerinin memnuniyetini ön planda tuttuğu gibi neler isteyip, istemeyeceğini de iyi bilmekte, en iyi hizmet vermek için çalışmaya ve üretmeye devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Eklenenler

İPhone’da Instagram Video İndirme Nasıl Yapılır?

İPhone’da ınstagram video indirme, iPhone kullanıcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun bu kadar merak edilmesinin sebebi ise, İnstagram kullanıcılarının videoları telefona...

Markalaşmak İçin Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz gereği yeni bir işe atıldıysak adını herkese duyurmak yani markalaşmak isteriz. Bu çok doğaldır. Markalaşmak kavramı aslında bir tanıtma yoludur. Bu yol sayesinde...

iPhone Etkin Değil Hatası ve Çözüm

Bir iphone' u fabrika varsayılan ayarlarına sıfırladıysanız ya da bir cihazı yeni olarak ayarlamak için geri yükledi iseniz, iphone' u yeniden kurarken bu "Etkinleştirme...

İPhone Durum Çubuğu Simgeleri

İphone; Apple’ın büyük bir hedef kitlesine hitap eden mobil cihazlarının markasıdır. Önemli bir kullanıcıya sahip olan İphone'un en büyük özelliği olan İPhone durum çubuğu;...